Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Lieta z Bratislavy a patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia v Európe

USPECH.MNE.SK    |    03.04.2019
Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair, ktorá je známa aj na Slovensku, sa nebude pýšiť závermi, ktoré priniesla analýza spoločnosti Transport & Environment.

Írska spoločnosť lietajúca aj z Bratislavy sa dostala medzi desať najväčších znečisťovateľov ovzdušia v Európe. V minulom roku jej stúpli emisie oxidu uhličitého až o 6,9 % a uzatvára prvú desiatku poradia.

Ešte horšie to pre Ryanair vyzerá, ak si doplníme zvyšných deväť spoločností z prvej desiatky. Ide totiž zakaždým o uhoľné elektrárne – na čele je Belchatow z Poľska, prenasledovaný siedmimi nemeckými a jednou bulharskou elektrárňou.

Známa aerolínia sa stala vôbec prvou spoločnosťou mimo energetického sektoru, ktorý sa dostala do desiatich najväčších znečisťovateľov ovzdušia na starom kontinente. V roku 2019 deklarovala až 9,9 megaton skleníkových plynov.

Táto správa nemá byť len kritikou samotnej spoločnosti, ale má upriamiť pozornosť na trend nárastu podielu leteckých spoločností na znečisťovaní ovzdušia a potenciálneho poškodzovania atmosféry. Lety sú dostupnejšie, frekventovanejšie, a tým pádom budú produkovať aj viac skleníkových plynov.

Podľa agentúry Bloomberg by sa dokonca do troch dekád mohol stať letecký priemysel najväčším znečisťovateľom ovzdušia. V súčasnosti Medzinárodná organizácie pre civilné letectvo aspoň vyzvala aerolínie, aby sa snažili vykompenzovať emisie výsadbou stromov či investícií do čistejších technológií.

Mnohí odborníci však varujú, že to nestačí. Volajú po zavedení emisných limitov a ich dodržiavaní tak, aby sa zaistila dobrá budúcnosť aj pre naše deti a ich deti.

Denník Guardian podotýka, že v súčasnosti platia európske letecké spoločnosti za emisie len 800 miliónov eur ročne, pričom podľa niektorých štúdií by ich reálne znečisťovanie vyšlo o 27 miliárd eur drahšie, ak by pre ne neplatili výnimky.

A ešte taká zaujímavosť k Ryanairu – v prepočte na preletený kilometer ide o najzelenšiu leteckú spoločnosť v Európe a využíva moderné technológie, ktoré znečisťovanie obmedzujú. To len ukazuje, že ani technológie samotné nedokážu obmedziť vplyv letectva na znečisťovane ovzdušia.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1096
EUR-CZK
25.843
EUR-HUF
331.53
EUR-PLN
4.3248
EUR-GBP
0.89093
Neprehliadnite
Citát dňa
„Najviac strachu som si v živote prežil kvôli veciam, ktoré sa nakoniec nikdy nestali.“
- Mark Twain

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist