Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Jedlá, ktoré vám zlepšia náladu

V minulosti nebolo ničím nezvyčajným, že sa na liečbu používali rôzne jedlá. Aj v súčasnosti majú svoj význam a dokonca sú ich účinky potvrdzované vedeckými výskumami. Jeden z nich nedávno dokázal, že niektoré jedlá vplývajú aj na lepšiu náladu. V tomto článku si ich predstavíme.

Tmavá čokoláda
Nie len, že je chutná, ale tmavá čokoláda obsahuje aj veľa magnézia. Tento minerál uvoľňuje vaše svaly a redukuje pocity úzkosti. Okrem neho obsahuje aj aromatickú aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha redukovať symptómy depresie.

Losos
Losos a vlašské orechy sú pokrmy bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú známe aj tým, že pomáhajú bojovať proti depresii a kontrolujú výkyvy nálady. Navyše, zlepšia aj vašu pamäť a koncentráciu.

Špenát
Špenát je listovou zeleninou, ktorá je bohatá na kyselinu listovú, teda vitamín zo skupiny B, ktorej je prisudzovaná vlastnosť pozitívne podporovať náladu. Tiež chráni mozgové bunky od voľných radikálov, ktoré môžu spôsobovať pocity únavy a výkyvy nálady.

Kura
Aj kura môže byť pri zlepšení nálady prospešné. Biele mäso z kuraťa obsahuje vitamín B12, ktorý pomáha upokojovať. Nedostatok tohto vitamínu spôsobí, že budete náladoví a unavení.

Tofu
Jesť len samotné tofu nie je nič chutné, ale chutí lepšie v polievke alebo v šalátoch. Jeho prospešný účinok však poteší ešte viac – pomáha uvoľňovať svaly, čím umožňuje uvoľniť sa aj vám.

Avokádo
Avokádo je zeleninou, ktorá obsahuje serotonín, teda neurotransmiter zodpovedný za pocity blaha. Okrem toho je to jedlo dobré pre vašu pokožku, vlasy a nechty, čo aj nepriamo spôsobí lepšiu náladu hlavne ženám :-)

Grécky jogurt
Grécky jogurt je skvelé jedlo a probiotiká, ktoré sú v ňom obsiahnuté, pomáhajú zlepšovať náladu a imunitný systém.

Zelený čaj
Aj tekutiny, konkrétne zelený čaj, môžu zlepšiť vašu náladu. V tomto prípade za to môže theanín, teda antioxidant, ktorý sa správa ako činidlo upokojenia nervov.

Bobuľovité ovocie
Bobuľovití ovocie, menovite čučoriedky, jahody a maliny, majú tiež svoj vplyv na lepšiu náladu. Obsahujú totiž antokyaníny a antokyány. Tieto živiny pomáhajú redukovať stres a depresie.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist