Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Najväčšie chyby, ktoré robia ľudia splácajúci dlh

Keď už si musíte požičať peniaze, musíte si uvedomiť, že je to bremeno. Bremeno, ktorého sa snažia rozumní ľudia čo najskôr zbaviť. Napriek tomu sa však často ľudia dopúšťajú pri splácaní dlhov niekoľkých chýb, ktoré im život sťažujú.

V prvom rade sa vo svojom živote musíte snažiť dlhom vyhýbať. Najlepšie je tvoriť si rezervy a šetriť. Ak sa však dlho nevyhnete, snažte sa vyhnúť aspoň nasledujúcim štyrom veľkým chybám:

1. Pokračovanie v míňaní peňazí - keď máte dlh, určite by ste nemal peniaze rozhadzovať na každú stranu. Prioritou pre vás by malo byť čo najrýchlejšie dlh splatiť. Ak odniekiaľ získate nečakané finančné prostriedky, použite ich na zníženie dlhu alebo tvorbu rezervy. Určite ich nemíňajte za hmotné statky alebo rôzne pôžitky.

2. Ignorovanie rozpočtového systému - ak si človek neviedol aspoň základný rozpočet pred vznikom dlhu, určite by sa ho mal naučiť zostavovať a venovať mu čas v čase, keď sa spláca dlh. Musí sa pozrieť na svoje príjmy a výdavky, dať prioritu nevyhnutným životným nákladom a dlhu. Najmenej dôležité položky vo výdavkoch obmedziť alebo úplne vyradiť, vďaka čomu by sa mohla tvoriť aspoň malá rezerva do budúcna.

3. Nedostatočná komunikácia s bankou - ľudia sa často dostanú do problémov, keď nedokážu naďalej splácať svoj dlh. Veľmi často to končí vynechávaním splátok a k prebudeniu dôjde až keď sa vyhlási exekúcia. Chybou je, že sa ľudia boja obrátiť na svoju banku. Tá pritom bude vo väčšine prípadov ochotná sa dohodnúť na „pláne B“.

4. Nepoučenie sa z dlhu - pri dlhu by ste sa mali zamyslieť nad svojou finančnou gramotnosťou a robiť opatrenia, aby ste sa im v budúcnosti vyhli. Základom je spomínané rozpočtovanie i šetrenie. Tvorte si rezervu. Budete tak pripravení pre rôzne krízové prípady, ako je strata zamestnania, nečakaný výdavok na opravu/kúpu dôležitého spotrebiča(práčka, chladnička) a podobne. A základom je tiež nežiť nad svoje pomery.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist