Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Ako ušetriť na elektrine? | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Ako ušetriť na elektrine?

Veľa ľudí nevie zvýšiť svoje príjmy a sú zaťažovaní výdavkami na bývanie. K ním sa radia aj výdavky na energie. Druhým spôsobom, akým si pomôcť uľahčiť napätú finančnú situáciu, je šetrenie. A aj na energii sa dá šetriť. V tomto článku sa zameriame na to, ako ušetriť na elektrine.

Veľa ľudí využíva elektrinu zbytočne a neuvedomujú si pritom, že okrem toho, že tým zaťažujú Zem, tak škodia aj svojej peňaženke. Riaďte sa týmito tipmi a pomôžete si:

1. Využite potenciál prirodzeného svetla
V niektorých momentoch sa nemusíte spoliehať na umelé svetlo. Odostrite si a využite svetlo z vonku. Je to lepšie a ušetríte tým. Ak sa vystavíte prirodzenému svetlu, tak sa u vás aj zvýšia pocity radosti a spokojnosti. Snažte sa teda urobiť v dome úpravy, aby do neho presahovala cez okná čo najviac svetla.

2. Vymeňte žiarovky za žiarivky
Najviac elektriny sa míňa svietením. Ak teda budete využívať staromódne žiarovky, miniete viac elektriny, ako keby ste využili modernejšie žiarivky. V súčasnosti sa už rozšírili aj LED svetlá, ktoré sú ešte šetrnejšie. Sú síce drahšie, ale dlhšie aj vydržia.

3. Vypínajte svetlá
Najväčším hriechom v snahe šetriť na elektrine je, keď svietite v izbe, v ktorej ani nie ste. Je to ľahký spôsob šetrenia, ale funguje. Mnoho ľudí totiž svieti v miestnostiach, v ktorých nie sú alebo v ktorých už majú dostatok denného svetla, čo sa stáva najmä ráno.

4. Nabíjačky a nevyužívané spotrebiče vytiahnite zo zásuvky
Aj spotrebiče, ktoré sú vypnuté, žerú elektrinu. Preto vypnuté spotrebiče vypínajte zo zásuvky. Spotrebiče ako kávovar, kanvica či hriankovač, do zásuvky zapínajte len, keď ich využívate. Na konci dňa vypnite zo siete počítače, televízor, zvukový systém a pod. Takisto po nabití mobilov, tabletov, notebookov vysuňte zo zásuvky nabíjačky.

5. Kupujte spotrebiče so šetrením energie
Najväčšími žrútmi elektriny sú staré elektrické spotrebiče. V minulosti sa až tak na ekológiu pri ich výrobe nemyslelo, no teraz sa vytvárajú modely, ktoré v sebe zahŕňajú rôzne stupne šetričov energie. Pri kúpe nových spotrebičov si všímajte ich energetickú triedu a vyberajte len tie s triedou A. Čím viac plusiek má, tým je v tomto ohľade lepšia. Pri spotrebičoch, ako je chladnička, pračka či televízor, sa dá takto ušetriť veľa.

6. Znížte závislosť na niektorých spotrebičoch
Niektoré elektrické spotrebiče v skutočnosti ani nepotrebujeme alebo ich využívame zbytočne často. Namiesto umývačky riadu môžete použiť ruky, namiesto sušičky oblečenie môžete nechať veci vyschnúť na sušiaku, prať môžete efektívnejšie, ak počkáte na väčší počet špinavého oblečenie, pri pečení môžete trúbu využívať efektívnejšie atď.

7. Využite obnoviteľný zdroj energie
V súčasností sa do popredia dostávajú obnoviteľné zdroje energie a aj vy môžete také vo svoj prospech využiť. Aj u nás sú firmy, ktoré vám nainštalujú systém na využitie slnečného žiarenie. Ak máte rodinný dom, počiatočná investícia sa vám vyplatí. Navyše, ak máte medzi známymi elektrikára, mal by vedieť podobný systém zostrojiť aj sám s nižšími investíciami. Systém v menšom sa dá pritom využiť aj v bytoch. Existujú ľudia, ktorí si vďaka tomu nabíjajú mobilné telefóny či iné spotrebiče, a niektorí zachádzajú ešte ďalej. Malé solárne panely sa dajú umiestniť na balkón i namontovať na okno.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist