Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Ako zaradiť do svojho dospelého života učenie?

Vyšli ste zo školy, ste zamestnaní, ale aj taj máte túžbu po vzdelávaní. Na tom nie je nič zlé ani nenormálne. Práve naopak. Človek je od prírody zvedavý a je výborné, keď chcete túto vlastnosť využiť k niečomu tak prospešnému ako je učenie.

Učenie vám môže pomôcť rozšíriť obzory a zvýšiť váš kreatívny potenciál. Môže vám pomôcť k povýšeniu alebo k zmene práce. Učenie jazykov vám zase pomôže v komunikácii v zahraničí. Ako ho však zaradiť do vášho života, ktorý vypĺňa práca, rodina a nejaká tá záľuba?

1. Nájdite si čas
V prvom rade potrebujeme nájsť čas. K tomu je dôležité pozrieť sa najskôr na to, čo sa deje vo vašom živote a čoho by ste sa mohli v prospech učenia vzdať. Niečo môžete vyradiť úplne, niečo môžete len odložiť.

Pozrite sa následne na svoj týždenný harmonogram a nájdite si voľné obdobia, do ktorých by ste mohli zaradiť učenia. Mali by ste zohľadniť aj to, kedy budete najviac koncentrovaný. Pre niekoho je ťažké nájsť taký čas v priebehu dňa, a ak sa rozhodne vstavať skôr a učiť sa hneď ráno. Potom si tento čas aj zaraďte do týždenného harmonogramu a dodržiavajte ho.

2. Nájdite si miesto
Keď už vieme, kedy sa budeme učiť, budeme si musieť nájsť miesto, kde sa tomu budeme venovať. Nikto sa neučí efektívne pri televízii ani niekde, kde ho stále niečo alebo niekto ruší. Ak budete vstavať skoro ráno skôr ako ktokoľvek iný, problém to nebude. Ak sa budete učiť cez deň, nájdite si miesto, kde sa budete cítiť dobre fyzicky i mentálne.

Ideálne by bolo nájsť si miestnosť, v ktorej by ste sa mohli zatvoriť. Ak ju doma nenájdete a máte blízko knižnicu, využite tú. Prípadne využite rodičov. Niekto dokonca využíva svoje auto a v lete môžete byť aj v prírode na čerstvom vzduchu.

3. Nájdite si spôsob učenia
Svoj vyhradený čas na učenie využívať najefektívnejšie, ako viete. Vytvorte si zvyk koncentrovať sa na učenie a vyhýbať sa rozptýleniam. Vypnite si na hodinu mobil a dávajte si prestávky. Ak sa učíte 60 minút, po 30 minútach sa postavte a na minútu rozhýbte. Ak sa učíte dlhšie, urobte si bloky ako v škole – 45 minút učenia, 5-15 minút prestávky.

Tiež si nájdete najlepší spôsob učenia. Niekto si viac pamätá veci, ktoré vidí, niekto, ktoré počuje, a niekto, ktoré si spojí s určitou aktivitou. Nájdite si svoju ideálnu techniku a pestujte si ju.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist