Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Cítite závisť? Položte si tieto otázky

Aj keď vieme, že porovnávanie sa s ostatnými nám nemusí priniesť práve najlepšie pocity, stále tak robíme. Často tak vidíme, ako si niekto kúpil lepšie auto, väčší doma, získal lepšie platenú prácu. Do hry prichádza závistlivosť.

Na jednu stranu môžeme mať radosť z toho, že sa nášmu priateľovi darí, na druhú to nás frustruje to, že my za ním zaostávame. Ak pritom pocítime závisť, mali by sme si položiť nasledujúce otázky:

1. Čo to znamená pre mňa?
Povedzme, že ste slobodní a váš priateľ si nájde skvelého partnera. Čo to v skutočnosti znamená pre vás? Ovplyvňuje to negatívne vaše romantické vzťahy? Samozrejme, že nie. Možno budete tráviť o niečo menej času s priateľom, ale ten čas môžete využiť na to, aby ste si aj vy našli dobrého partnera.

2. Akú lekciu sa z toho môžem naučiť?
Keď vám niekto spustí vašu závislosť, čo jeho úspech odhaľuje o vašej vlastnej túžbe? Ak priateľ dostane v práci pridané, požiadal o to? Ak výrazne schudol, venoval čas cvičeniu a zdravej strave? Zistite to a skúste si z toho zobrať príklad, aby ste úspech dosiahli aj vy.

3. Čo ide v mojom živote dobre?
Urobte krok späť a spomeňte si na tie všetky skvelé veci, ktoré máte vo svojom živote. Závistlivosť toto prekrýva. Ak niekomu závidíte napríklad jeho schopnosti ústnych prejavov, on vám možno závidí vaši schopnosť písať. Oceňujte to, čo máte a to, čo ste dosiahli.

4. Ako sa môžem porovnať s niekým vhodnejším?
Neničte si život negatívnymi pocitmi, ktoré vám vzbudzujú iné osoby. Namiesto toho sa porovnávajte s osobou, ktorá je pre porovnanie ako stvorená – sami so sebou. Porovnajte svoje súčasne ja s tým spred roka, spred piatich rokov, spred desiatich rokov... Pozrite sa na to, ako ďaleko ste prišli, aké pokroky ste urobili, čo ste sa naučili.

5. Čo závisť hovorí o mne?
Ak vás neustále privádzajú k pocitom závisti určité podnety, možno to o vás niečo vypovedá. Pravdepodobne sa vo vás skrýva túžba dosiahnuť podobné veci. Možno chcete rásť. Máte potenciál dosiahnuť to a rásť. Len nesmiete len čakať a podniknúť konkrétne kroky.

Zdroj: Susie-Moore

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist