Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Naučte svoje deti šetriť si peniaze

Ako už sme písali v jednom zo starších článkov, jedným z častých predsavzatí pred novým rokom býva aj poctivejšie šetrenie. Čo ak by ste si však dali za cieľ naučiť šetriť aj vaše deti?

Naučiť svoje deti šetriť v tomto roku by mohlo byť skvelé pre ich budúcnosť. V tomto prípade ani nejde o to, aby si našetrili a boli v budúcnosti bohatší, ale o to, aby sa šetriť naučili a aby si v sebe zakorenili dobré finančné zručnosti ešte predtým, ako sa osamostatnia.

Učiť deti pracovať frugálne s peniazmi sa dá prakticky v ľubovoľnom veku po štvrtých narodeninách. Od veku sa potom odvíja spôsob, akým ich budeme tejto zručnosti viesť.

Výborne to rozdelila Alicia Adamczyková, ktorá deti rozdelila na štyri vekové skupiny:

4 až 7 rokov - tieto deti by si mali odkladať „náhodné drobné“ do prasiatka alebo do pohára, ktoré by si nemali míňať.

8 až 11 rokov - u týchto detí už môžete stanovovať aj sumu, ktorú by si mali našetriť za mesiac. Tiež už môžu mať aj cieľ, na ktorý si šetria. Odložiť by si mali vždy aj časť z vreckového.

12 až 14 rokov - u týchto detí už môžete vytvoriť aj vy sporiace účty a motivovať ich k tomu, aby za odmenu robili trebárs nejaké domáce práce alebo práce pre priateľov a známych. Tu už sa začnú učiť aj peniaze si zarábať. To umožní aj oboznamovanie sa s rozpočtovaním.

15 až 17 rokov - tieto deti by už mali začať chodiť na brigády a v tomto veku by už mali mať jasno o práci s rozpočtom. Mali by si vedieť stanovovať ciele a odkladať si do budúcnosti a pripraviť sa na založenie vlastného bankového účtu.

Priebežne by ste malo monitorovať, ako sa vašim deťom pri šetrení darí. Môžete sa s nimi dohodnúť, že ak splnia svoj cieľ, dáte im odmenu – buď sa môžete dohodnúť na fixnej sume alebo na percentuálnom podiele z našetrenej sumy.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist