Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Ktoré doplnky výživy sa vyplatí kúpiť?

Doplnky výživy (suplementy) sú jedným z najdôležitejších faktorov kulturistického tréningu. Ak by ste mali aj perfektne zostavený tréning a vaša výživa so suplementáciou by zaostávali, pokroky by boli limitované. Medzi dobrými a skvelými výsledkami rozhodujú často práve doplnky výživy.

Nejde však o lacný špás a veľa ľudí nemá na to, aby vyhadzovali peniaze za všetky tie super moderné suplementy, ktoré poriadne ani nefungujú. Často sa cvičenci pýtajú – ktoré suplementy fungujú? Často sú frustrovaní, že reklama klamala a výsledky neprichádzajú.

Takmer každý sa bojí, že naletí podvodom a kúpi si doplnok výživy s krásnym dizajnom, skvelou reklamou, no so žiadnymi či minimálnymi účinkami. Práve preto sme sa pre vás rozhodli pripravili tento článok.

Ktoré výživové doplnky sa teda oplatí kúpiť najviac?

MULTIVITAMÍNY

Keď začínate cvičiť alebo športovať, prvý doplnok, na ktorý by ste mali siahnuť by mal byť multivitamín. V súčasnosti sú tieto suplementy obohatené o minerály a často len jednou tabletkou dodáte telu všetko, čo z tohto hľadiska potrebuje. Keďže väčšina multivitamínov obsahuje aj iné látky, pozorne si preštudujte etiketu, či v ňom nie sú ingrediencie, ktoré by vám mohli spôsobiť alergickú reakciu.

SRVÁTKOVÝ PROTEÍN

Multivitamíny síce nemusia vyzerať veľmi „sexy“, no srvátkový proteín tak určite vyzerá. Tento doplnok výživy je alfou a omegou suplementácie každého cvičenca, ktorý sa snaží zlepšiť svalové prírastky, prípadne svalové objemy udržať. A to bez ohľadu na to tréningovú vyspelosť. Ich dávkovanie pred a po tréningu by malo byť samozrejmosťou, ak to s cvičením myslíte vážne. Navyše sa tiež dajú použiť ako náhrada jedla, ak nemáte čas alebo ak z bežnej stravy nezískame dostatok bielkovín.

GLUTAMÍN

Glutamín je dôležitý suplement, pretože táto aminokyselina je nevyhnutná pre svalový rast, no jej množstvo sa tréningom z tela vyčerpáva. Jeho nedostatok tiež dokáže naštartovať katabolizmus, pri ktorom dochádza k spaľovaniu svalových vlákien. Pozitívom je, že tento suplement nemusíte kupovať individuálne. Mnoho špičkových proteínov ho už totiž v sebe obsahuje v potrebnom množstve. Kúpte si tak radšej kvalitnejší srvátkový proteín, ktorý ma vo svojom zložení uvedený obsah L-Glutamínu.

KREATÍN    //   Pozri aj: Čo je to kreatín?

Synteticky vyrobený kreatín je zaradzovaný medzi základné suplementy v silovo-vytrvalostných tréningoch. Počas mnohých rokov už bolo urobené nespočetné množstvo testov, ktoré preukázali, že testovacie subjekty zaznamenali zväčšenie svalovej hmoty, zvýšenie sily a zvýšenie výkonnosti. Najznámejším z radu kreatínových suplementov je kreatín monohydrád a ideálne je, ak je v práškovej forme. Pokusy s tekutou formou neskočili úspechom.

TERMOGENICKÉ SPAĽOVAČE

Ak sa snažíte schudnúť, spáliť podkožný tuk a umožní to váš zdravotný stav, určite stiahnite na spaľovače tukov, ktoré sú založené na termogenickej báze. Drvivá väčšina z nich profituje z vysokého obsahu kofeínu, ktorý ma vedecky dokázaný účinok na podporenie spaľovania tukov zvýšením bazálneho metabolizmu. Spolu s ostatnými látkami v doplnku zvyšuje teplo metabolickou stimuláciou, preto sa označujú za termogenické. Tiež potláčajú chuť do jedla a zvyšujú úroveň energie.

Program suplementácie je neoddeliteľnou súčasťou kulturistického tréningu a efektívne zostavený dokáže akcelerovať vaše výsledky. Pri výbere doplnkov zbytočne nevyberajte neoverené produkty, novinky na trhu a uprednostnite skôr etablované a veľké značky.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist