Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Stojí za to skúšať šťastie v lotérii?

Všetci vieme, že šance sú nízke, ale niekto musí vyhrať. Prečo by sme to nemohlo byť my, pravda? Odôvodňujete si aj vy takto vsádzanie do lotérie? Stojí to vôbec za to, keď na tiket miniete svoje peniaze?

Niektorí ľudia sa snažia zlepšiť svoju finančnú situáciu tým, že sa opakovane zapájajú do číselnej lotérie. Štatisticky to však nie je najlepší spôsob, ako si svoju finančnú situáciu vylepšiť či vyriešiť svoje problémy s peniazmi.

V jednoduchom vyjadrení – je pravdepodobnejšie, že vás zasiahne blesk alebo že umriete na následok pohryznutia psom ako to, že vyhráte jackpot. Nanešťastie, je pravda to čo sa hovorí – šance na víťazstvo sú skutočne veľmi malé.

Pravdepodobnosť víťazstva nezvyšuje ani to, že sa budete do lotéria zapájať každý týždeň. Aj na tisíci pokus budú šance prakticky rovnaké ako v ten prvý. Oplatí sa teda do lotéria zapájať?

Odpoveďou je aj nie, aj áno. Prečo?

Ak sa pozeráte na lotériu ako na spôsob, ktorým by ste si vyriešili finančné ťažkosti, potom je to definitívne nie – lotéria za to nestojí. Ak však nemáte núdzu o peniaze a chcete si lotériou spestriť život s nádejou väčšieho zisku, potom za to stojí. Stojí za to ta hodnota zábavy.

Treba si však uvedomiť najmä to, koľko vás taká lotéria v konečnom dôsledku môže stať. Preto, ak sa do nej nezapájate len pre tú zábavnú časť a pre to vzrušenie, mali by ste si prepočítať dlhodobú cenu, ktorá za losy utrácate.

Cena za jeden ťah sa nemusí zdať vysoká, ale ak by ste na jeden žreb míňali 5 eur týždenne počas nasledujúcich 30 rokov života, minuli by ste dokopy 7 800 eur. Je jasné, že niečo by sa vám formou menších výhier vrátilo, ale matematicky je výrazne pravdepodobnejšie, že skončite v jasnej strate.

Ak by ste však na rozdiel od lotérie dávali tieto peniaze na šetriaci účet, aspoň trochu by ste ich zhodnotili. V porovnaní s lotériou by to pre vás vyšlo ako výhra. Samozrejme, ak by ste neporazili pravdepodobnosť a náhodou ten jackpot nevyhrali. ?

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist