Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Chcete byť kreatívnejší do 10 minút? Skúste týchto deväť vecí | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Chcete byť kreatívnejší do 10 minút? Skúste týchto deväť vecí

Moderná kultúra často označuje kreativitu za prirodzený dar. Talent však má s tvorivosťou len málo dočinenia. Aj kreativita je zručnosť, ktorý sa dá naučiť, trénovať a rozvíjať.

Ak máte kreatívny blok alebo by ste potrebovali svoju kreativitu zvýšiť, čo môžete urobiť? Môžete trebárs vyskúšať nasledujúcich deväť vecí, ktoré môžete urobiť v nasledujúcich desiatich minútach:

1. Skúste necielené kreslenie, tzv. doodlovanie – doodlovanie nedemonštruje stratu koncentrácie, ale v skutočnosti vám pomáha zostať v prítomnosti a koncentrovať sa na aktivitu, ktorej by ste inak nevenovali pozornosť. Napríklad Steve Jobs ho využíval na naštartovanie svojej kreativity.

2. Prihláste sa na krúžok niečoho, čo ste nikdy nerobili – kreativita rozkvitne, keď začnite robiť činnosti, ktoré sú pre vás nové. Stačí vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

3. Vytvorte si to správne prostredie – urobte si z pracoviska bezpečné miesto, kde sú oslavované aj tie najbláznivejšie nápady.

4. Dajte si mentálnu pauzu a rozhýbte sa – ak ste zaseknutí, často vám pomôže, keď veci nebudete siliť a dáte si prestávku. Mozgu i vašej kreativite pomôže, ak sa počas nej hýbete. Zacvičte si.

5. Vytvorte si blok na kreslenie – začnite si kresliť len tak zo zábavy a čerpajte z toho výhody. Pre tvorivosť je to mnohokrát lepšie, ako sa hrať s telefónom. A keď vás frustruje kvalita vašich kresieb, tak si uvedomte, že časom sa určite zlepšite.

6. Nechajte si na stole hračky – mnoho kreatívnych pracovníkov má po ruke hračku alebo aspoň papier na tvorbu origami. Z hračiek je inak perfektnou voľbou Lego alebo nejaký iný druh stavebnice.

7. Napíšte krátku fikciu – dajte si za cieľ napísať vymyslený príbeh, ktorého dĺžka by nepresiahla 100 slov. Bez tlaku a len pre seba. Uvidíte, že sa vám kreatívne myšlienky aj po takejto maličkosti rozbehnú.

8. Skúste test s 30 kruhmi – nakreslite si na papier 30 kruhov a potom sa za 1 minútu snažte, čo najviac z nich premeniť na nejaký objekt (slnko, zemeguľa, puk, lopta...).

9. Vyskúšajte si funkčné hranie – zahrajte si s dobrým priateľom alebo kolegom menšiu hru. Buďte napríklad vaším klientom a kolega nech je vami. Možno na to potrebujete väčšiu smelosť, ale dokáže to vygenerovať dobré objavy a riešenia.

zdroj: Larry Kim

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist