Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Osem spôsobov, ako bojovať proti bolesti hrdla

Boľavé hrdlo nie je ničím príjemným a mnoho ľudí sa snaží, aby bolesť zmizla čo najskôr. Ešte predtým, ako zamierite k doktorovi, môžete si uľaviť niekoľkými spôsobmi. Prinášame vám ich rovno osem.

1. Kloktanie slanou vodou - stará osvedčená metóda, ako si uľaviť prirodzenou cestou, je využiť pravidelné kloktanie vlažnej vody s rozpustenou soľou. Pochuti vám to byť nemusí, ale pomôže zmierniť bolesť a bojovať proti baktériám. Do jedného pohára vody stačí pridať čajovú lyžicu soli. Roztok sa dá prípadne aj osladiť medom.

2. Cukríky a spreje - cmúľanie cukríkov proti kašľu spôsobuje uvoľňovanie slín, čo pomáha udržovať hrdlo v čo najvlhkejšom stave. Tieto cukríky majú aj upokojujúci chladivý efekt, prípadne umŕtvujúci účinok. Voľne dostupné spreje fungujú na podobnom princípe.

3. Voľne dostupné tabletky - jedným z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti boľavému hrdlu sa zrejme nachádza vo vašej domácej lekárničke – voľne dostupné antisteroidné tabletky s protizápalovými vlastnosťami. Napríklad Advil Rapid.

4. Voda - pri bolestiach hrdla je nevyhnutné piť čo najčastejšie vodu, ktorá udržuje hrdlo zvlhčené a v lepšom stave pri boji s baktériami a ostatnými vplyvmi (alergénmi), ktoré spôsobujú podráždenie.

5. Čaj - ak už máte vody po krk, tak môžete zvoliť bylinkový čaj, ktorý vám poskytne krátkodobú, ale okamžitú úľavu. Čierny, zelený či biely čaj obsahujú aj antioxidanty, ktoré vám posilnia imunitu a pomôžu bojovať s chorobou. Medom si čaj ešte vylepšíte, pretože má antibakteriálne vlastnosti.

6. Slepačia polievka - slepačia polievka je tiež spôsobom, ako si pri bolestiach hrdla pomôcť. Sodík v nej obsiahnutý má antizápalové vlastnosti a pri jej konzumácii sa cítite o trochu lepšie. Takisto telu pomôže dodať živiny, ktoré potrebujete pri boji s chorobou.

7. Odpočinok - toto možno nie je okamžité riešenie s citeľným účinkom, ale je to pravdepodobne najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, keď na vás niečo lezie. Čím viac budete totiž v pokoji, tým efektívnejšie bude môcť telo bojovať proti bolestiam hrdla i chorobe, ktorú môže predchádzať či sprevádzať. Choroby sa tak zbavíte rýchlejšie.

8. Antibiotiká - keď už nie je iného riešenie, pomôcť môžu až antibiotiká, ktoré vám predpíše doktor. Platí to však len v menšom počte prípadov, kedy boľavé hrdlo spôsobuje bakteriálna infekcia, ktorej príčinou môže byť napríklad streptokok. V inom prípade sa však antibiotikám treba vyhýbať.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist