Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Čaká vás veľké vyjednávanie? Urobte pred ním týchto 5 vecí | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Čaká vás veľké vyjednávanie? Urobte pred ním týchto 5 vecí

Čaká vás veľké rokovanie o vyššom platu, o povýšení, o obchodnej spolupráci, o predaji? Umenie vyjednávania je jednou z najcennejších zručností, ktoré podnikateľ a manažér môže mať. Hodí sa pritom aj pre bežných ľudí.

Ak ešte nie ste natoľko skúsení alebo nemáte natoľko pevnú situáciu, môžete pred každými vyjednávaniami cítiť nervozitu. Znížiť vám ju pomôže nasledujúcich päť krokov, ktoré by ste mali robiť ešte pred samotným začiatkom rokovaní:

1. Majte na pamäti svoj konečný cieľ
Vyzerá to ako samozrejmosť, ale mnoho ľudí sa dostaví na rokovania bez čistej predstavy o tom, čo vlastne chcú dosiahnuť. Táto nováčikovská chyba vás môže stať veľa peňazí i stratených príležitostí. Majte teda jasný cieľ a neustále ho majte na pamäti.

2. Nacvičte si najlepší možný scenár
Posledné hodiny pred veľkým vyjednávaním bývajú stresujúce, pretože idete do niečoho neznámeho. Upokojiť vás však dokáže to, ak si pred samotným stretnutím nacvičíte najlepší možný scenár.

3. Nacvičte si najhorší možný scenár
Z rovnakého dôvodu je želané, aby ste si nacvičili aj najhorší možný scenár. Premyslite si všetky alternatívy toho, ako by rokovania mohli dopadnúť zle a nacvičte si ich, aby ste na samotnom stretnutí nestratili hlavu a nezačali panikáriť. Určite si aj bod, po ktorom by ste rokovací stôl opustili.

4. Pripravte si plán B
Ďalším istým spôsobom, ako eliminovať nervozitu pred rokovaniami, je mať pre prípad toho, že by nevychádzali podľa predstáv, mať pripravený záložný plán. A nemusí byť len jeden. Pripravte si plány B, C či D, ktoré budú pre vás stále úspechom a vďaka ktorým budete schopní vstúpiť do rokovaní so sebaistotou.

5. Dýchajte
Hlboký nádych, hlboký výdych. Už prvé štyri kroky vám pred veľkým stretnutím významne pomôžu, ale ak sa ešte potrebujete upokojiť v posledných minútach pred vstúpením do miestnosti, tak urobte chvíľu pomaly a zhlboka dýchajte.

zdroj: Inc

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist