Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Robte toto každý deň a budete mať zdravší a výkonnejší mozog | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Robte toto každý deň a budete mať zdravší a výkonnejší mozog

Staráte sa o svoj mozog dobre? Väčšina ľudí sa príliš o svoje mentálne zdravie nestará. Začne s tým až vtedy, keď už ich mentálne schopnosti upadajú a pamäť začína robiť problémy. Prinášame vám 10 vecí, ktoré vám môžu zdravie mozgu posilniť.

Snažte sa každý deň robiť tieto veci:

1. Čítajte a vzdelávajte sa – je dobre známym faktom, že váš mozog v dobrej kondícii udržiava čítanie kníh, učenie sa nových vedomostí a zručností, riešenie hlavolamov a podobne.

2. Jedzte zdravé jedlá – dodržiavajte zdravú diétu bohatú na zeleninu, ovocie a mastné ryby. Za zmienku stoja čučoriedky, rôzne druhy orechov, losos, tuniak, šťava z cvikli či zelený čaj.

3. Vyhýbajte sa alkoholu a drogám – alkohol a iné drogy narúšajú chémiu mozgu. Dlhodobé užívanie vedie k jeho poruchám, ktoré sú často nezvratné.

4. Cvičte a hýbte sa – vedci prišli na spojenie medzi fyzickou aktivitou a mentálnym zdravím. Snažte sa každý deň hýbať a niekoľkokrát do týždňa si aj zacvičte.

5. Dobre spávajte – spánok je nevyhnutné pre regeneráciu a tú potrebuje aj váš mozog. Ten sa počas spánku zbavuje nahromadených toxínov. Čím lepšie spíte, tým máte nižšie riziko Alzheimera a iných mozgových porúch.

6. Dajte mozgu pauzu – váš mozog nebol stvorený tak, aby vydržal neustáli prísun stimulov. Ak robíte niekoľko hodín úlohu, ktorej venujete pnú pozornosť, mali by ste mu dopriať čas na pauzu. Choďte na čerstvý vzduch, alebo si zameditujte.

7. Zbavte sa stresu – chronický stres zvyšuje riziko problémov s mozgom.

8. Nesledujte stále televíziu – mozog lepšie reaguje na stimuly z reálneho sveta a sociálnych interakcií. Obmedzte preto televíziu a radšej choďte von alebo do spoločnosti.

9. Urobte niečo nové – ak robíte stále to isté, pre mozog to prináša minimálnu stimuláciu. Pre jeho rast potrebujete sem tam robiť niečo nové a čeliť novým výzvam. Môže ísť pritom aj o zdanlivé maličkosti.

10. Dajte si pozor na lieky – mnohé lieky majú účinky, ktoré z dlhodobého hadiska nesvedčia zdraviu vášho mozgu. Typicky ide o lieky proti bolesti či antidepresíva.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist