Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Päť tipov od odborníkov, ktoré vám pomôžu vylepšiť schopnosti vyjednávania | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Päť tipov od odborníkov, ktoré vám pomôžu vylepšiť schopnosti vyjednávania

Zvýšte si šance na úspech osobný či firemný tým, že prídete do najbližších vyjednávaní pripravenejší. Prinášame vám 5 tipov od expertov z Harvardovej školy práv, ktorými si svoje schopnosti vyjednávania zlepšíte.

1. Uvedomte si silu dôkladnej prípravy
Nepripravený vyjednávači robia nevynútené ústupky, prehliadajú reálnu hodnotu a uzatvárajú dohody, s ktorými nenaplnili potenciál. Najdôležitejšie zo všetkého je preto na rokovania sa dôkladne pripraviť. Poznať ľudí, ktorí stoja proti vám, dozvedieť sa viac o ich cieľoch, ujasniť si vlastné ciele.

2. Buďte aktívni pri nácviku vyjednávania
Ak sa chcete zlepšiť vo vyjednávaní, najlepšou cestou je ich nácvik. Ak vás čaká dôležité rokovanie, mal by byť vašou nevyhnutnou prípravou. Počas neho totiž môžete odhaliť potenciálne medzery, chyby a pripraviť sa na rôzne možné zvraty. ľahšie si zároveň zapamätáte všetko, čím chcete pri rokovaniach argumentovať.

3. Pripravte sa na chyby
Poriadny súper pri rokovaniach vás môže uzemniť. Pomôže však, ak do rokovaní vstupujete pripravený na to, že môžete chyby urobiť. Psychicky budete lepšie pripravení, keď budete vedieť, že chyby sa stávajú aj tým lepším z nás a ak sa na ne pripravíte.

4. Trénujte, trénujte, trénujte
Neustálym trénovaním vyjednávaní si budujete vyššie sebavedomie a získavate istotu. To však nie je všetko. Tiež spoznávate rôzne situácie a spôsoby, ako sa im vyhnúť alebo postaviť. Učíte sa nové taktiky, objavujete nové stratégie. Na um vám prichádzajú nápady, ktoré sa vám možno zídu aj v praxi.

5. Nájdite si dobrého mentora
Keď čelíte dôležitému rokovaniu a nie ste si istí, že sa naň dokážete pripraviť sami, nájdite si mentora, ktorý vám pomôže s taktikou, vašim vystupovaním a dodá vám aj potrebné sebavedomie. Ak zastupujete nejakú spoločnosť, je dobrá šanca, že sa v nej nachádza človek, ktorý je v rokovaniach veľmi zdatný. Ak sa pri príprave neizolujete, môžete objaviť aj iné triky a stratégie, ktoré sú už overené.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist