Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Ako žiť lepšie s málom peňazí? Tieto tipy vám pomôžu | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Ako žiť lepšie s málom peňazí? Tieto tipy vám pomôžu

Ak zarábate málo peňazí, šanca je, že po uhradení všetkých nákladov na život vám nezostáva toho veľa na vedenie dobrého, zábavného života. Stačí však zmeniť myslenie a môžete si aj pri nízkom rozpočte užívať plnohodnotný život.

Ak chcete viesť dobrý život aj pri nízkom príjme, uplatnite vo svojom živote nasledujúce tipy:

1. Vytvorte si rozpočet, ktorý uprednostňuje potreby – keď máte málo peňazí, mali by ste presne vedieť, na čo ich vynakladáte. Uistite a, že budete mať mesačný rozpočet a že v prvom rade v ňom pokryjete všetky nutné výdavky.

2. Budujte si pohotovostný fond – nech je váš príjem akokoľvek nízky, zaviažte sa, že si z neho budete časť každý mesiac odkladať. Myslíte na budúcnosť a nečakaný prípad, keď budete potrebovať viac peňazí na vyriešenie nejakého problému.

3. Vyhýbajte sa dlhom – mohlo by vás lákať dopriať si nejaký luxusný statok, ale nechoďte kvôli tomu do dlhov. Radšej si naň niekoľko mesiacov športe.

4. Stravujte sa doma – nechoďte do reštaurácií, neobjednávajte si jedlo cez donášku. Nakúpte si ingrediencie a navarte si sami. Na internete je veľa jednoduchých receptov na výživné a lacné jedlá.

5. Znížte náklady na potraviny – ak sú trvanlivé potraviny v akcii, nakúpte si ich vo veľkom aj do budúcna. Tiež sa zamyslíte nad tým, či niektoré produkty potrebujete a či nenájdete cenovo výhodnejšie a často aj zdravšie alternatívy. Vo veľkom zaťažujú rozpočet najmä mäsové produkty. Urobte si z nich niečo výnimočné a nekupujte ich tak často.

6. Hľadajte najväčšie zľavy – vo výpredajoch sa dajú nájsť stále kvalitné produkty za nízke ceny. Väčšina obchodov pritom pravidelne na vybrané produkty ponúka zľavy. A na internete zase môžete využiť porovnávače cien alebo vyhľadávače zliav.

7. Držte na minime náklady za energie – snažte sa využívať vodu a energie rozumne. Neplytvajte, keď nemusíte.

8. Optimalizujte si poistenie – ak máte nejaké poistky, hľadajte spôsoby, ako znížiť ich poplatky. Ak prejdete od jednej poisťovne do druhej, mohli by ste ušetriť značnú sumu peňazí.

9. Kupujte veci z druhej ruky – pokiaľ nenájdete potrebnú vec niekde vo veľkom výpredaji, neváhajte a kúpte si ju cez bazár alebo second hand. Často tak môžete nájsť veci v dobrom stave za málo peňazí.

10. Predávajte to, čo už nepotrebujete – pravdepodobne máte doma nejaké predmety, ktoré už nevyužívate a padá na ne len prach. Prečo ich nespeňažiť? Odfoťte si ich a hoďte inzerát na internet.

11. Čerpajte výhody verejnej knižnice – knižnice za malý ročný poplatok umožňujú bezplatný prístup k hromade kníh a časopisov, ale typicky v nich môžete využívať aj internet.

12. Nájdite si bezplatné veci, ktoré môžete robiť – život si chcete užívať a dobrá správa je, že sa dá užívať aj zadarmo alebo s minimálnymi nákladmi. Stačí trochu porozmýšľať, čo bezplatné by ste vo vašom okolí mohli robiť.

13. Nájdite si druhú prácu – nájdite si druhú prácu na čiastočný úväzok, ktorá prinesie do vášho rozpočtu viac peňazí. V súčasnosti sú možností rozsiahle.

14. Zvážte presťahovanie sa alebo spolubývajúceho – možno by ste nutne nepotrebovali taký veľký byt alebo dom, možno nepotrebujete žiť v takej drahej lokalite. Zvážte presťahovanie sa do menšieho alebo, ak to okolnosti umožňujú, skúste nájsť niekoho, s kým sa o náklady na bývanie podelíte.

15. Obráťte sa na odborníkov – nenechajte, aby vám vaša hrdosť stala v ceste za lepším životom. Ak máte tu možnosť, požiadajte o pomoc alebo asistenciu pri práci s financiami.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist