Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Čítate počas kardia? Možno robíte chybu

Jednou z populárnych alternatív kardiovaskulárneho tréningu je využívanie stacionárneho bicykla. Mnoho ľudí si čas na ňom kráti čítaním časopisov, novín alebo kníh. A hoci časti cvičencov to neprekáža, niektorí si myslia, že je to kontraproduktívne. Kde sa skrýva pravda?

Hovorí sa, aby ste nerobili viac vecí naraz, lebo potom ani jednu neurobíte poriadne. Aj preto si zrejme veľa ľudí myslí, že by sa nemalo cvičiť a zároveň venovať čas čítaniu. Vaša koncentrácia sa delí a vaše výkony pri cvičení nie sú plnohodnotné.

Aby ste mali v tejto otázke jasno, vedci z Floridskej univerzity sa zamerali na toto správanie. Ich štúdia sa zamerala práve na to, či má spoločné cvičenie a čítanie nepriaznivý vplyv na jednu alebo obe aktivity. Výsledok poteší tých, ktorým také konanie vyhovuje – zúčastnené subjekty si nezhoršili svoju kognitívnu výkonnosť a dokonca si zlepšili rýchlosť bicyklovania.

Do výskumu boli zahrnutí dospelí jedinci, ktorí cvičili na stacionárnych bicykloch. Popritom dostávali rôzne kognitívne úlohy. Závery, ktoré dokonca hovorili o zlepšení cvičebnej výkonnosti, autorov štúdie prekvapili.

„Každá štúdia, pri ktorej sa vykonávali dve úlohy naraz, doteraz ukázala, že sa ľudia zhoršili. Úprimne, to sme očakávali aj od nášho výskumu,“ priznala profesorka Lori Altmannová pre PLOS ONE.

Testované subjekty bicyklovali o zhruba 25 % rýchlejšie, keď robili ľahšie kognitívne úlohy, ale keď boli tieto úlohy ťažšie, ich rýchlosť sa spomalila. Najťažšia úloha ich rýchlosť však znížila len na tú, ktorá bola registrovaná, keď sa venovali len bicyklovaniu.

Vedci sa domnievajú, že za dôvodom tohto zlepšenia je kombinácia dvoch vzrušení v mozgu – kognitívne, ku ktorému dochádza pri dokončovaní kognitívnej úlohy, a to, ktoré stimuluje počas cvičenie oblasť kontrolujúcu pohyby tela. Spolu zaisťujú vylučovanie neurotransmitterov, ktoré zlepšujú rýchlosť pohybu a efektivitu mozgu.

Záverom teda je, že ľahšie kognitívne úlohy, medzi ktoré možno zaradiť aj čítanie, cvičebnú výkonnosť zvyšujú. A hoci sa to vedci plánujú preštudovať ešte podrobnejšie v budúcnosti, možno aspoň skonštatovať, že čítanie na stacionárnom bicykli pri ľahkej až miernej intenzite vám vôbec nemusí uškodiť. Ak si na ňom radi čítate, môžete v tom pokračovať. Samozrejme, pokiaľ nerobíte intervalový intenzívny tréning, pri ktorom by ste mali byť maximálne sústredení na to, aby ste do neho vložili maximum svojej energie. Vtedy to neodporúčame.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist