Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Štyri kroky k zlepšeniu vašej finančnej situácie | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Štyri kroky k zlepšeniu vašej finančnej situácie

Nie je vaša finančná situácia v stave, v ktorom by ste ju chceli mať? Nemáte vybudovanú dostatočnú rezervu a žijete prakticky od výplaty k výplate? Ak ste sa v týchto otázkach našli, potom vedzte, že je to len o ochote sadnúť si a venovať trochu času a energie manažmentu peňazí.

Ak sa chcete nasmerovať k lepšej finančnej situácii, potom musíte urobiť nasledujúce štyri kroky:

1. Zaznamenávajte si svoje výdavky

Prvým krokom je prísť na to, koľko peňazí mesačne míňate. Odhady v tomto smere nepomôžu. Najlepšie je zobrať papier, pero a výdavky si zapisovať. Zapisujte si všetko, aj drobnosti. Keď to všetko budete mať, môžete si výdavky rozdeliť do rôznych kategórií – náklady na bývanie, strava, benzín, zábava a podobne. Spočítajte si príjmy v jednotlivých kategóriách i celkovo a zistíte, na čom ste.

2. Vytvorte si rozpočet

Keď už máte predstavu o svojich výdavkoch, druhým krokom bude dostať ich pod kontrolu. To dosiahnete pomerne ľahko – organizáciou a plánovaním. Vytvorte si na každý mesiac rozpočet a snažte sa ho zostaviť tak, aby ste si nechali aj určitú rezervu pre nečakané udalosti. Následne rozpočet dodržujte.

3. Odkladajte si peniaze stranou

Keď už ste oboznámení aj s rozpočtovaním, potom je dôležité osvojiť si základný cieľ pre každý mesiac – minúť menej peňazí ako zarobíte. Zvyšok si odkladajte a sporte. Vaším cieľom by malo byť zvyšovať úspory. Na rýchlosti nezáleží, len musíte zachovávať tento trend.

Ak to vaša finančná situácia dovolí, môžete si sporenie rozdeliť na viaceré účely, napríklad pohotovostný, dovolenkový, na vzdelanie detí a podobne. Dôležité je, aby ste peniaze odložená na pohotovostné účely nemíňali na zábavu a podobne. Nikdy neviete, kedy budete tie peniaze nutne potrebovať. Cieľom by pritom malo byť našporiť pre pohotovostné prípady minimálne sumu rovnajúcu sa celkovým výdavkom na tri mesiace.

4. Ujasnite si priority

Ak nedokážete zodpovedne plniť rozpočtový plán alebo vám nezostáva veľa peňazí na šetrenie, musíte si prehodnotiť priority. Pozrite sa ešte raz na to, na čo míňate peniaze a zamyslíte sa, kde by ste mohli ušetriť. Obmedzte predovšetkým drahé zlozvyky (napr. alkohol a fajčenie), obmedzte využívanie automobilu, pristupujte zodpovedne k spotrebe energií a podobne.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist