Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

18 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť stav vašich úspor

Nemáte žiadne úspory alebo cítite, že by ste sa mohli v šetrení ešte zlepšiť? Je veľmi dobrý zvyk šetriť si peniaze, či už je vašim cieľom lepší dôchodok alebo dovolenky. Nasledujúce tipy vám pomôžu, ako šetriť efektívnejšie.

1. Osvojte si úprimnosť – v prvom rade musíte byť úprimní sami k sebe a naučiť sa čeliť realite. To, že ešte nešetríte, znamená, že ste ešte neakceptovali fakty.

2. Vymedzte si svoju mentalitu – tiež musíte spoznať, či ste myslíte viac na svoj dôchodok a šetrenie alebo na užívanie si peňazí v súčasnosti.

3. Definujte si potreby a túžby – je dobré si raz za čas doprať niečo, čo chcete, ale mali by ste sa viac zamerať na to, čo potrebujete. Pripravte si zoznam vecí, ktoré skutočne potrebujete – výdavky na bývanie, na telefón, na jedlo. Potom to isté urobte s vecami, ktoré chcete. A na tie si potom šetrite peniaze zvlášť.

4. Stanovujte si ciele – mali by ste si dávať ciele každý mesiac si ušetriť určitú čiastku. Tiež by ste si mali dať dlhodobá cieľ, určitú hranicu, ktorú chcete na svojom šetriacom účte do niekoľkých rokov dosiahnuť.

5. Pochopte váš tok peňazí – musíte poznať svoje príjmy aj výdavky. Musíte vedieť, kedy vaše príjmy prichádzajú, kedy zase odchádzajú opakujúce sa výdavky na bývanie či stravu.

6. Zaznamenávajte si výdavky – zapisujte si, na čom míňate svoje ťažko zarobené peniaze. Niekedy vás môže skutočnosť prekvapiť a zistíte, že by ste mohli lepšími rozhodnutiami ušetriť viac, ako si myslíte.

7. Denne si prehodnoťte situáciu a pokroky – večer si sadnite a prehodnoťte si stav vašich financií, vaše finančné rozhodnutia, váš rozpočet na ďalší deň a podobne.

8. Šetrenie si zautomatizujte – prestaňte dôverovať sami sebe a nastavte si, aby vám každý mesiac určitá čiastka smerovala automaticky na sporiaci účet.

9. Nevyužívajte kreditnú kartu – s kreditnými kartami sa môžete dostať do dlhov, ktoré vás budú zaťažovať finančne aj mentálne.

10. Nemíňajte peniaze na zbytočnosti – dvakrát si rozmyslíte, či stojí za to kúpiť si vec, ktorú si chcete kúpiť. Snažte sa hľadať lepšie ponuky a neodmietnite žiadnu šancu, ako na nákupe ušetriť.

11. Vyjednávajte – naučte sa vyjednávať všade, kde sa to dá. Skúste si vyjednať lepší plat, skúste si vyjednať lepší poplatok za televíziu, znížte cenu produktu, ktorý kupujete v predajni a podobne.

12. Využívajte zľavy a kupóny – keď sa dá, nebojte sa využiť kupóny, zľavy a výpredaje. Aj keď ušetríte týždenne len 6 eur, za rok to bude cez 300.

13. Jedlo si pripravujte sami – na desiatu do roboty či školy si jedlá pripravujte sami. Obedy si tiež robte sami a do reštaurácií chodievajte len výnimočne.

14. Osvojte si pravidlo 30 dní – ak si chcete kúpiť niečo nové, dajte si 30 dní na to, aby ste uvideli, či si to skutočne chcete kúpiť a nebudete to neskôr ľutovať. Ak aj po 30 dňoch tú vec chcete, kúpte si ju. Nie je to stopercentné riešenie, ale uchráni vás pred tými najneracionálnejšími nákupmi.

15. Zbavte sa lákadiel v mailovej schránke – ak vám prichádzajú správy o najnovších ponukách e-shopov, prestaňte ich odoberať. Často vás stimulujú ku kúpe vecí, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujete.

16. Šetrite aj svoj čas – čas si kúpiť nemôžete, preto ho využívajte efektívne. Venujte ho veciam, ktoré vám prinesú najväčší úžitok. Najlepšie je, keď si čas budete, podobne ako peniaze, monitorovať.

17. Vzdelávajte sa a čítajte – učte sa či už na kurzoch alebo z kníh, prípadne z časopisov, videí na internete, podcastov, blogov. Môžete sa takto naučiť veľa vecí o práci s peniazmi, ktoré vám môžu pomôcť k lepším rozhodnutiam v budúcnosti.

18. Investujte do svojej kariéry – jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť, je investovať do seba a do svojej kariéry. A to nie len finančne, ale aj časovo. Venujte čas cvičeniu, zlepšovaniu svojich zručností a schopností.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist