Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Úspešní ľudia a ich príbehy II. – Carlos Slim

Mnohí merajú úspech peniazmi. Pokiaľ ide o finančnú stránku, je len málo ľudí, ktorí sa vedia rovnať mužovi známemu aj pod prezývkou „Warren Buffet Mexika“. Dnes si predstavíme Carlosa Slima.

Carlos Slim – životopis

Otec Slima bol emigrantom z Libanonu, ktorý prišiel do Mexika, kde si otvoril malú predajňu. Tá prosperovala a zarobené peniaze investoval do komerčných nehnuteľností v Mexico City. V nich zarobil najviac peňazí.

Mladý Carlos už vo veľmi mladom veku javil talent pre biznis. Vo veku 12 rokov mu otec zomrel, a tak sa musel postarať o rodinnú firmu. Vďaka svojej húževnatosti, tvrdej práci a obchodnému citu sa mu darilo, a to pritom stihol aj študovať. Jeho cesta nakoniec viedla k založeniu vlastnej investičnej spoločnosti. Investovať sa mu darilo a vo veku 26 rokov už mal hodnotu 40 miliónov amerických dolárov.

Carlosovou silnou stránkou bola hra s číslami, ktorá sa stala v investičnom svete legendárnou. Navrch mal aj vďaka štúdiám lineárneho programovania. V roku 1981 po dôkladnom zvážení sa rozhodol odkúpiť tabakovú spoločnosť Cigatam, ktorá vyrábala cigarety aj pre americkú spoločnosť Marlboro. Peniaze zarábal vo veľkom tempe, a tak ich začal investovať do nákupu ďalších spoločností. Kupoval ich lacno, reštrukturalizoval ch a následne ničil konkurenciu.

V roku 1982 poklesli ceny ropy a ekonomika Mexika trpela. Vtedy investoval peniaze do niekoľkých divízii amerických firiem v Mexiku, ako aj do miestnych finančných služieb. Svoju moc a bohatstvo v podstate nadobudol tvorbou monopolu. O ten sa postaral najmä v telekomunikačnom priemysle.

Na konci 80. rokov minulého storočia mal vo svojej moci konglomerát, ktorý mal prsty v hutníctve, stavebníctve, tabaku, potravinách, médiách, obchode, službách. Vlastnil aj chemické spoločnosti a kúpil telekomunikačnú spoločnosť Telmex, ktorá dominovala miestnemu trhu.

V 90. rokoch sa Slim rozhodol venovať väčšiu pozornosť expanzii. Najskôr nasmeroval svoje „zbrane“ na Latinskú Ameriku a napokon to skúsil aj v Spojených štátoch amerických, kde vznikla spoločnosť Telmex USA. V roku 1999 investoval 800 miliónov dolárov do počítačovej firmy CompUSA, aby sa na vlastnej koži naučil, ako chutí zlyhanie. S rozvojom nových technológii firma rapídne upadala. Napokon to zobral ako poučenie.

V 21. storočí majetok Carlosa Slima narastal a dokonca sa stal aj najbohatším človekom na svete. V roku 2016 sa jeho majetok odhadoval na 58,6 miliardy amerických dolárov. A počet firiem? Ten už prestal aj počítať. Vlastní ich viac ako dvesto.

Slim žije vo svojom majestátnom sídle v hlavnom meste Mexika, ale inak je známy tým, že si na veľký luxus nepotrpí. Príliš často necestuje a najradšej svoj čas trávi doma sledovaním baseballu a čítaním kníh. Venuje sa aj filantropii. Od roku 1967 bol ženatý so Saumaya Domitovou, ktorá v roku 1999 zomrela. Spolu majú šesť detí.

Citáty Carlosa Slima, ktoré stoja za pozornosť

„Konkurencia vás robí lepšími, a to vždy. Vždy vás robí lepšími, dokonca aj v prípadoch, keď vyhrá.“

„Ak ste v biznise, musíte chápať jeho prostredie. Potrebujete mať víziu budúcnosti a potrebujete poznať aj jeho minulosť.“

„Chyby sú normálne a ľudské. Robte ich malé, akceptujte ich, napravte ich a zabudnite na ne.“

„Nedovoľte negatívnym pocitom a emóciám, aby kontrolovali vašu myseľ. Emocionálne utrpenie neprichádza od iných ľudí. Vzniká a rozvíja sa vo vnútri nás.“

„Keď sa postavíte svojim problémom, zmiznú. Takže sa poučte zo zlyhania a nechajte úspech, aby bol vašou tichou inšpiráciou.“

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist