Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Ako sa dobre zamestnať bez pracovných skúseností?

Prax je podmienkou, znie v mnohých pracovných inzerátoch. Otázku, ako sa dobre zamestnať, rieši každý rok nespočetné množstvo absolventov stredných či vysokých škôl, ktorí nemajú žiadne pracovné skúsenosti.

Ak ste absolventom aj vy, musíte si v prvom rade uvedomiť, že nie ste sám. V tejto situácii je veľa ľudí. Ďalej si treba uvedomiť, že v nej bolo aj v minulosti veľa ľudí a väčšina z nich nejakú prácu má, niektorí sú dokonca úspešnejší, ako možno čakali.

Netreba podliehať panike, hoci je možno trochu zastrašujúce opúšťať školské lavice. Celý proces hľadania práce môže byť miestami frustrujúci, ale s trochou tvrdej práce, sebadôvery a trpezlivosti sa nakoniec zamestnáte. Celá cesta vedie týmito zákutiami:

1. Prijmite realitu - v prvom rade sa musíte zmieriť s tým, že ihneď nenájdete vysokú pozíciu vo firemnej hierarchii, ani nebudete zarábať veľa peňazí. Musíte byť pripravení na to, že si svoju cestu nahor budete musieť zaslúžiť.

2. Objavte svoje zručnosti - ešte predtým, ako si budete hľadať zamestnanie, musíte mať jasno v tom, aké zručnosti máte. Môže ísť o prácu s počítačom, komunikatívnosť, schopnosť riešiť problémy a podobne. Ak nájdete firmu, ktorá tieto schopnosti hľadá, ste na polceste k úspechu.

3. Nájdite dôvod - pri hľadaní pracovného miesta si musíte nájsť dôvod, prečo by vás mala firma zamestnať. Strávte nad tým viac času a urobte si menšiu analýzu. Ak nájdete presvedčivý dôvod, môžete to skúsiť a vysvetliť ho potenciálnemu zamestnávateľovi.

4. Nájdite svoje silné stránky - v boji o pracovnú pozíciu nebudete sami, a preto musíte okrem svojich zručností poznať aj svoje silné stránky, ktoré vás oddelia od konkurencie. Najlepšie také, ktoré sa len ťažko môžu naučiť. Na pohovoroch pritom musíte za každých okolností pôsobiť profesionálne, zodpovedne a priateľsky.

5. Buďte sebavedomí - možno nemáte za sebou roky práce, ale to neznamená, že ste bezcenní. Musíte si byť vedomí svojej hodnoty a prejavovať sa aj na pohovoroch so sebadôverou.

6. Buďte ochotní učiť sa - hoci je sebadôvera dôležitá, nesmie prerásť do arogancie. Pomôže vám, ak ju doplníte skromnosťou, úprimnosťou a otvorenou ochotou učiť sa a pracovať na svojom zdokonaľovaní.

8. Zbierajte skúsenosti - ak sa ani napriek tomu nedokážete zamestnať, už vám zostáva len možnosť vyskúšať absolventskú prax alebo si nájsť dobrovoľnícku prácu, pri ktorej síce nič nezarobíte, ale cenné skúsenosti nadobudnete. Samozrejme, snažte sa ju nájsť v čo najpríbuznejšom obore, v akom sa chcete zamestnať.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist