Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Môžu vám peniaze kúpiť šťastie? Podľa vedcov môžu

Neustále sa tvoria dva tábory ľudí, ktorí proti sebe stoja v otázke toho, či si môžu za peniaze kúpiť šťastie. Niekto tvrdí, že nie, niekto tvrdí, že áno. Čo na to hovoria vedci?

Možno tomu neuveríte, ale na túto tému už bolo urobených mnoho štúdií. A mnoho z nich zistilo, že úroveň šťastia rastie spolu s rastúcim príjmom. Zistilo sa však, že táto korelácia má svoj strop a tým je 75 000 dolárov ročne.

Prečo tomu tak je? Jednoducho preto, že do tejto hranice nám rast peňažných príjmov život uľahčuje. Nemusíme sa obávať o prežitie, môžeme si dovoliť luxusné statky. Po danej hranici platí to isté, ale už sa začína prejavovať aj faktor starostí.

Štúdie pochopiteľne odhalili to, že každý jedinec je vo vnímaní tohto stropu unikátny. Niekomu na dosiahnutie šťastia stačí nižší príjem, niekomu vyšší. Štúdie však ukazujú aj to, že šťastie závisí aj od toho, ako sa nadobudnuté peniaze využívajú.

Na základe toho sa dá teda skonštatovať, že peniaze vám prinášajú šťastie, ak ich používate správne. Prinášajú vám šťastie, keď s nimi:

1. Eliminujete finančné obavy - hlavný dôvod toho, prečo má korelácia šťastia s peniazmi svoj strop sme už spomenuli – keď pokryjete svoje výdavky, môžete si šetriť a máte štedrú rezervu, zrazu necítite napätie a tlak. Obavy sú preč. A to je dobrý pocit.

2. Nakupujete pamätné skúsenosti - namiesto vecí si kupujete zážitky, ktoré budete so sebou nosiť v spomienkach až do smrti. Cestujete, chodíte na kultúrne či športové akcie, doprajete si luxusnú večeru a podobne.

3. Získavate viac času - peniaze využívania na pokrytie nutných aktivít (pranie, varenie, upratovanie), ktoré by ste inak museli robiť vy. Tým pádom získate viac času na aktivity, ktoré si skutočne užívate.

4. Pomáhate ostatným - pomáhate blízkym, rodičom, súrodencom v ťažkých i dobrých časoch, ale pomáhate aj cudzím ľuďom priamo alebo cez charitu, ktorí v živote nemali toľké šťastie a potrebujú podporu od druhých.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist