Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Sedem veľmi vážnych dôsledkov sedenia | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Sedem veľmi vážnych dôsledkov sedenia

V súčasnosti čoraz viac ľudí máva sedavé zamestnanie. Keď v ňom odsedia osem hodín, prídu domov a sadnú si opäť – k televízoru alebo k počítaču. Čas medzitým tvoria sedením v aute alebo v prostriedku verejnej hromadnej dopravy. Nie je toho sedenia až príliš? Je.

Príliš dlhé sedenie je veľmi zlé pre vaše zdravie a možno to aj viete, ale neuvedomujete si dôsledky. Väčšina ľudí nad tým kývne rukou, no nesprávne nastavenie tela môže byť príčinou ochorení, ktoré vedú až k úmrtiu.

Dlhé sedenie môže viesť k týmto vážnym problémom:

1. Natiahnuté svaly - keď sedíte za stolom, váš krk má tendenciu nakláňať sa dopredu. Spôsobuje to problémy s chrbticou, ale aj so svalmi, či už v oblasti krku, ramien alebo chrbta.

2. Bolesti chrbta - práve bolesti chrbta bývajú jedným zo skorých a najzjavnejších upozornení na to, že sedíte príliš dlho. Svaly strácajú svoju pružnosť, stavce chrbtice nie sú pod takou kontrolou a kolagén vo väzivách, ktoré sú oporou kostí kosti, tuhne.

3. Problémy s nohami - sedenie vedie k horšiemu prúdeniu krvi v nohách a to môže spôsobiť mnohé problémy s cievami. Takisto môže viesť k oslabovaniu kostí a svalov nôh. Nedostatok aktivity spôsobuje osteoporózu.

4. Mozgové problémy - keď sa hýbete, tak sa do mozgu dostáva dostatočné množstvo kyslíka, ktorý ho udržiava v zdravom stave. Zlepšuje to aj náladu a mozgovú činnosť.

5. Degenerácia svalov - dlhé sedenie spôsobuje aj degeneráciu svalovej hmoty. Napríklad, keď stojíte, vaše brušné svalstvo je v polohe, ktorá ho aktivuje a na ktorú bolo vytvorené. Keď však sedíte, je ochabnuté a nie je využívané. Podobne je to aj v oblasti bedier a nôh.

6. Rakovina - niekoľko štúdií potvrdilo, že dlhé sedenie je spojené s rakovinou hrubého čreva a s rakovinou prsníkov. Dôvody nie sú úplne známe.

7. Poškodenie orgánov - zlé nastavenie tela pri sedení môže viesť k poškodeniu orgánov, pretože nedochádza k správnemu toku krvi a cievy vedúce k srdcu sú v ohrození krvných zrazenín. Takisto sa zvyšuje krvný tlak a zvyšuje sa hladina cholesterolu.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist