Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Ako nás Facebook ovplyvňuje? | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Život & vzťahy

Ako nás Facebook ovplyvňuje?

Facebook sa stal bežnou súčasťou našich životov. Prináša so sebou pozitíva, ale rovnako ako minca, aj on má opačnú stranu. Závislosť na ňom vedie k stresu, psychologickým poruchám i poškodeniam skutočných vzťahov.

Sociálne siete vo všeobecnosti môžu byť využívané pozitívne, napríklad ako forma propagácie či komunikáciu s priateľmi. Majú však aj niekoľko negatívnych vplyvov. Medzi tie najvýznamnejšie patria:

1. Strata voľného času - je to ľahká matematike – čím viac času trávite na Facebooku, tým menej času vám zostane na zmysluplnejšie aktivity alebo stretnutia s blízkymi.

2. Viac stresu - podľa psychológov vedie časté používanie Facebooku k zvýšeniu úrovne hyperaktivity a znižovaniu emocionálnej inteligencie. Spôsobuje to aj nárast stresu.

3. Nedostatok koncentrácie - používaním tejto sociálnej siete je ovplyvnená schopnosť sústrediť sa. Ľahšie sa človek rozptýli a ľahšie sa u neho vyvinie nervózne správanie.

4. Priveľa aktivity - ľudia v súčasnosti trávia veľmi veľa času za obrazovkami a to má vplyv aj na stresovú odozvu nášho systému. Neustále niečo robíme, aj keď sa to nezdá.

5. Porovnávanie sa s inými - je vcelku bežné porovnávať sa s ostatnými a platforma ako Facebook je na to ideálny nástroj. Neustále sledujeme, čo robia ostatní ľudia a porovnávame sa s nimi. To môže viesť k znižovaniu sebavedomia, závisti a pocitom nedostatku v našom živote.

6. Strata zmyslu o realite - Facebook podkopáva uspokojenie z nášho života. Strácame zmysel o tom, čo je podstatné a čo nie, čo nakoniec môže viesť až k depresii.

7. Fyzické problémy - ak dlho sedíte za počítačom, tak negatívne ovplyvňujete svoje telo. Z dlhodobého hľadisko to môže viesť aj o chronickým a vážnym problémom.

8. Závislosť - aj Facebook vplýva na to, že sa človek čoraz viac stáva závislým na moderných technológiách. Má tendenciu byť neustále pripojený k internetu, či už cez počítače, tablet alebo mobil. Ak nie je online, má pocit, že mu všetko dianie uniká.

Aby ste sa vyhli týmto dôsledkom, mali by ste si určiť digitálne hranice. Snažte sa obmedzovať čas na Facebooku a radšej venujte viac času iným aktivitám najlepšie ďaleko od počítača.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist