Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Sú návykové a nezdravé. Ktorým jedlám sa vyhýbať?

SLOVAKFITNESS.SK    |    24.08.2018
Poznáte to – poviete si, že si dáte z tej dobrôtky len trošku. A prvé, čo potom nasleduje je, že po nej túžite stále viac a viac. Existuje niekoľko nezdravých jedál, ktorých sa neviete nasýtiť a výsledkom toho je prejedenie. Dnes si takéto návykové jedlá, ktorým je najlepšie sa vyhnúť, predstavíme.

Čipsy

Čipsy sú bohaté na soľ a tuk. Keď ich konzumujeme, stimuluje sa centrum potešenia v našom mozgu. Nakoniec ho preťažíme a výsledkom je, že chceme konzumovať stále viac a viac. Dokonca aj „zdravé“ alternatívy sú bohaté na tuk, a preto je najlepšie vyhýbať sa im úplne.

Hranolky

Je ťažké zjesť len pár zemiakových hranoliek. Sú veľmi obľúbené, ľahko dostupné a nezdravé. Prečo ale neodoláme, keď ich len okoštujeme? Obsahujú totiž zmes solí, ktorá zvyšuje citlivosť na dopamín, ktorý kontroluje centrum potešenia v mozgu. Je to podobný princíp ako pri drogovej závislosti.

Biele pečivo

Akékoľvek spracované sacharidy s vysokým glykemickým indexom nám spôsobujú chúťky a ťažké ich prestať jesť. Skvelým príkladom je biele pečivo. Vedci dokázali, že ľudia, ktorí uprednostnili nutrične bohatšie alternatívy s nízkym glykemickým indexom, sa menej pravdepodobne prejedali. Príkladom je celozrnné pečivo.

Spracované mäsové výrobky

Šunka, saláma, klobásky, párky, slanina... Kto by ich nemal rád? Napríklad naše telo. Obsahujú veľa soli a tiež mnoho konzervačných látok a tuku. Ak už túžite po mäsovom výrobku, tak zvoľte nespracované chudé kuracie či hovädzie mäso.

Kekse

Rôzne keksíky sú akoby diablovou prácou. Stiahnete po jednom a už musíte zjesť celé balenie. A i potom na ne máte chuť. Prečo tomu tak je? Veľa keksov, či už plnených alebo nie, obsahuje vysokofruktózový kukuričný sirup, ktorý sa prejavuje podobne ako drogy – dáte si len trochu a túžite po tom ešte viac. Navyše, kekse nemajú pozitívnu nutričnú hodnotu.

Zmrzlina

Zmrzlina je plná tuku, kalórií, cukru a často aj návykového vysokofruktózového kukuričného sirupu. Na jednom kopčeku zmrzliny by nebolo nič zlé, no len málokto si v obchode kúpi nanukovú tortu a naservíruje si len jeden kopček. Ak už chcete zmrzlinu, tak vyberajte nízkotučné tvarohové či jogurtové alternatívy.

Zdieľať na Facebooku
Neprehliadnite
Citát dňa
„Väčšina ľudí žije viac podľa módy než podľa rozumu.“
- Georg Christoph Lichtenberg

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2018 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist