Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Toto je 11 prekvapujúcich spúšťačov migrény

Možno ste si už všimli, že keď si cez víkend pospíte podstate dlhšie, necítite sa najlepšie a často si to odnesie aj vaša hlava. Bolesti hlavy však spúšťajú aj ďalšie prekvapujúce veci. Aké? Čítajte ďalej.

Ak chcete znížiť pravdepodobnosť vzniku migrény, tak by ste si mali dávať pozor na nasledujúcich 11 spúšťačov:

1. Dlhé vyspávanie - začneme tým, čo už sme spomenuli. Je pravou, že kvalitný spánok vám má pomôcť, ale tak, ako nie je dobré spať príliš krátko, nie je dobré ani spať príliš dlho. Mali by ste si zvyknúť spávať zhruba osem hodín a aj cez víkendy sa snažiť aspoň približne dodržiavať spánkový rytmus z pracovného týždňa.

2. Pracovanie cez obed - na obed sa má obedovať, no mnoho ľudí namiesto toho ešte pracuje. To však nie je dobré, pretože to zvyšuje riziko vzniku migrény. Vedci nevedie, prečo tomu tak presne je, ale mohol by za to môcť pokles krvného cukru. Preto netreba vynechávať obed.

3. Alkohol - vedci zistili, že až 38 % bolestí hlavy u dospelých spúšťa alkohol. Problematické je červené víno. Tento faktor však až tak veľmi prekvapivý nie je.

4. Nedostatok vody - mnohých zrejme neprekvapí ani to, že za bolesti hlavy môže aj nedostatok vody a následná dehydratácia. Nepodceňujte pitný režim.

5. Intenzívne nárazové cvičenie - cvičenie je dobré, ale ak je príliš dlhé alebo príliš intenzívne a nárazové, môže naň telo reagovať bolesťami hlavy. Pravidelné cvičenie v miernej intenzite však má opačný účinok a riziko migrény znižuje.

6. Nadváha - nadváha a predovšetkým obezite zvyšuje pravdepodobnosť výskytu občasnej migrény až o 81 %.

7. Náhle uvoľnenie po stresovom období - ak zažívate v práci stres a pôjdete na dovolenku, uvoľníte sa, môže to viesť k bolestiam hlavy. Skutočne. Môže za to hormón kortizol. Aby ste sa tomu vyhli, mali by ste sa snažiť uvoľniť každý deň po práci – cvičením, meditáciou, prechádzkou...

8. Údeniny - slanina, klobásy, párky aj salámy môžu prekvapivo vyvolať bolesti hlavy. Obsahujú totiž konzervanty, ktoré môžu vplývať na rozširovanie ciev vedúce k bolestiam hlavy.

9. Menštruácia - u žien je spúšťačom migrény aj prichádzajúca menštruácia. Môžu za to hormonálne zmeny a pokles estrogénu. Najzraniteľnejšie sú ženy dva dni pred začiatkom periódy.

10. Slnečné žiarenie - ostré svetlo zo slnečného žiarenia podporuje migrénu a to je aj dôvod, prečo by ste sa z nej mali zotavovať z tmavom prostredí.

11. Počasie - veterné dni, horúce dni i výrazné výkyvy atmosférického tlaku a teplôt sú spúšťačmi bolesti hlavy. S tým však veľa urobiť nemôžete.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2021 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist