Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Je dobré cvičiť každý deň?

Rozmýšľate o tom, čo je možné cvičiť každý deň? Odpoveď je áno aj nie. Závisí to totiž aj od toho, čo považujete za cvičenie. Ide o širokú otázku, ktorá si vyžaduje viac priestoru na zodpovedanie. Preto vám prinášame tento článok, v ktorom sa dozviete vytúženú odpoveď.

Vo všeobecnosti možno povedať, že cvičiť každý deň nie je problémom a dokonca je to zo zdravotného hľadiska aj odporúčané. Praveký človek v podstate cvičil každý deň, aby prežil. A darilo sa mu to. Aj teraz je možné každý deň cvičiť, pretože hoci aktivity síce porovnávať nemožno, no z biochemického a muskuloskeletárneho ide o rovnaké veci. Má to však jeden háčik.

Odpoveď závisí od toho, či pod cvičením rozumiete posilňovanie alebo aeróbne aktivity, ako športovanie, behanie, bicyklovanie, plávanie a podobne. Pokiaľ ide o ten prvý prípad, odpoveď znie: nie. Totižto, aspoň 48 hodín by malo prejsť medzi tréningom jednej svalovej partie. Precvičovať ju každý deň neprináša lepšie výsledky, zvyšuje riziko zranenia a pretrénovania.

Ani keď si tréningy rozdelíte na viacero dní, neodporúča sa cvičiť s činkami každý deň. Maximom by malo byť pre bežného človeka 4-5 dní do týždňa. V ideálnom prípade je striedať posilňovanie s aeróbnym cvičením, teda split 1-1. Dobrý je ale aj split 2-1, kedy dve dni v rade cvičíte a tretí máte od posilňovania prestávku.

A práve aeróbny tréning môžete v podstate vykonávať denne. Mali by ste aspoň zachovať určitú pestrosť a striedať aktivity. Možností máte neúrekom – beh, bicyklovanie, plávanie, rýchla chôdza, tanec, basketbal, futbal a iné športy. Samozrejme, musíte aj počúvať svoje telo a ak vám hovorí, že si máte dať voľno, tak si ho doprajte.

Samozrejme, aj pri kardiu prichádza k inej možnosti. Denne totiž môžete vykonávať aktivity v miernej intenzite. Každý deň robiť vysoko intenzívne tréningy by si vyžiadali svoju daň. Preto ak sa venujete aj tabate, či HIIT, mali by ste ich obmedziť na 2-3 jednotky denne.

Je veľmi bežné kombinovať silový a kardio tréning. A nič zlé na tom nie je. Môžete cvičiť každý deň s tým, že jeden deň budete cvičiť s činkami a ďalší si zabeháte. Dbajte však aj na to, aby ste dopriali telu oddych. Aspoň jeden deň v týždni by sme vám odporúčali dať si úplne voľno od cvičenia alebo počas neho absolvovať aeróbnu aktivitu v nízkej intenzite, ako je napr. chôdza.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist