Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Zakladateľ Alibaba: Na úspech nepotrebujete vedomosti, potrebujete toto

USPECH.MNE.SK    |    11.03.2019
Jack Ma je jedným z najúspešnejších podnikateľov na svete. Napriek jeho veľmi skromným začiatkom, keď ako učiteľ angličtiny zarábal v Číne 12 dolárov mesačne, sa z neho založením internetového gigantu Alibaba stál úspešný miliardár.

Ako bolo tajomstvo úspechu čínskeho biznismana?

„Spočiatku som o technológii nevedel nič. Nevedel som nič o manažmente. Ale podstatou je, že nemusíte vedieť veľa vecí. Musíte si nájsť ľudí, ktorí sú rozumnejší ako vy,“ povedal Ma v rozhovore na Svetovom ekonomickom fóre.

„Po mnoho rokov som sa vždy snažil nájsť ľudí, ktorí sú rozumnejší ako ja. A keď nájdete toľko rozumných ľudí, potom je vašou prácou uistiť sa, že títo rozumní ľudia dokážu spolu pracovať.“

V základe Maova rada pozostáva z dvoch krokov:

1. Najmite si ľudí, ktorí sú rozumnejší ako vy.
2. Zamerajte sa na to, aby pracovali súdržne.

Z Maovej filozofie sa toho môžeme niečo naučiť. Hoci je logické najať si čo najlepších zamestnancov, netreba podceňovať ani to, akú chémiu si medzi sebou vytvoria a ako budú spolu pracovať. Je potrebné skladať tím tak, aby dosahoval spoločne výborné výsledky.

V každom tíme sa nájde viacero pohľadov na vec, viacero pracovných štýlov, viacero rozdielnych myšlienok, no najväčším problémom vysoko výkonných zamestnancov je iný – ich egá.

To zo sebou prináša pocity nadradenosti a silné presadzovania svojho názoru na úkor iného, ktorý by si možno zaslúžil väčšie zváženie. Tiež sa niekedy zamestnanci vzájomne berú za súperov a nie spoluhráčov, čo môže situáciu komplikovať.

Preto dobrý manažér urobí vo firme veľký rozdiel. Dobrý manažér pozná slabiny a silné stránky svojho tímu, dokáže identifikovať potenciálne konflikty, predchádza im a dokáže z členov tímu vyťažiť maximum tým, že jednotlivých členov motivuje vzhľadom na ich osobnosť. Najdôležitejšie je, že dobrý manažér dokáže budovať dôveru.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je potrebná trpezlivosť a dostatočná emocionálna inteligencia. Tieto zručnosti sa však dajú naučiť. Treba však nechať svoje ego za dverami a zmieriť sa s tým, že nebudete najmúdrejším človekom v miestnosti.

zdroj: Inc.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1113
EUR-CZK
25.673
EUR-HUF
331.59
EUR-PLN
4.2855
EUR-GBP
0.86840
Neprehliadnite
Citát dňa
„Nikdy sa nevzdávajte, pretože práve v tomto bode sa príliv obráti.“
- Harriet Beecher Stowe

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist