Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Motivácia & inšpirácia

Strach vás brzdí. Ako ho premeniť na hnací motor?

Strach. Je človeku prirodzený. Niekoho dokáže motivovať, ale vo väčšine prípadov skôr rast človeka brzdí. Strach spôsobuje obavy, ktoré väčšinu ľudí brzdia. Zlou správou je, že tak ľahko sa ho nezbavíme. Dobrou zase to, že sa dá premeniť na hnací motor.

Strach je v človeku zakódovaný ako obranný mechanizmus. Dáva nám na známosť, že je pred nami hrozba, pred ktorou musíme byť opatrní. Pokiaľ však ide o úspech, vtedy je však prekážkou. A mnoho ľudí si to ani neprizná, čo je ešte horšie.

Preto je prvým krokom v jeho premene uznanie toho, že vás sužuje. Musíte si byť vedomí toho, že sa bojíte zlyhania, že máte pochybnosti o sebe samom, bojíte sa odmietnutia, bojíte sa konania. Musíte si potom uvedomiť, že ho podporujú myšlienky ako „Ja nemôžem.“, „Nemal by som.“ či „Ja to nedokážem.“

Preto je druhým krokom eliminácia týchto negatívnych myšlienkových pochodov. Podstatne produktívnejšie je, ak namiesto negatívnych myšlienok budete využívať pozitívny, problém riešiace. Napríklad, namiesto „Nedokážem to.“ sa opýtajte: „Ako by som to mohol dokázať?“ Keď váš mozog bude pracovať s pozitívnymi myšlienkami, začne sa strach meniť na hnací motor.

Vtedy túto premenu potrebujete podporiť tretím krokom, ktorým je vystúpenie zo svojej zóny pohodlia. Ľudia majú tendenciu zostávať v nej, pretože je to pohodlné. Robia to, na čo sú zvyknutí. Ak z nej vystúpite, pocítite strach, ale keď niečo zmeníte pocítite blažený pocit úspechu alebo zadosťučinenia. A to predstavuje aj váš rast. Ak by ste zo zóny nevystúpili, boli by ste ako vo väzení.

Na záver treba skonštatovať, že nie je nič zlé, ak pociťujete strach alebo ak si užívate svoju zónu pohodlia. Ak si to však neviete priznať a uvedomiť, tak nebudete môcť využívať strach ako stimul k dosahovaniu úspechov. Preto si to musíte priznať, podporiť sa pozitívnymi myšlienkami, pýtať sa tie správny otázky a konať. Čím viackrát to budete opakovať, tým pozitívnejší efekt to na vás bude mať a tým ľahšie budete využívať strach vo svoj prospech.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist