Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

O koľko biliónov dolárov prichádza svetová ekonomika pre korupciu?

USPECH.MNE.SK    |    16.01.2019
S korupciou sa nestretneme len na Slovensku. Ide o celosvetový problém, ktorý nie je žiadnou novinkou a ktorého sa tak ľahko nezbavíme. Koľko však stojí svetovú ekonomiku peňazí? Skutočne dosť.

Podľa Organizácie spojených národov prichádza pre korupciu o zhruba 3,6 bilióna amerických dolárov ročne. Číselne vyjadrené – 3 600 000 000 000 amerických dolárov ročne. To je veľa núl...

Korupcia postihuje ekonomiky bohatých aj chudobných krajín sveta. Bilióny dolárov miznú prostredníctvom úplatkov alebo sú inak spreneverené. Následky sú vo forme slabnutia inštitúcií, slabnutia ekonomickej sily krajín, klesania zamestnanosti a dokonca aj k environmentálnych problémom.

Z pohľadu OSN je jednou z najväčších prekážok k dosiahnutia cieľa udržateľného rozvoja v roku 2030, za ktorým sa skrýva aj zvýšenie vzdelanosti, potlačenie chudoby, potlačenie hladu, zvýšenie blahobytu a zlepšene infraštruktúry.

Do korupcie nie sú zapletení len verejní činitelia a podnikatelia. Nevyhýba sa ani bežným občanom. Podľa prieskumu Transparency International až štvrtina zo 162 000 dospelých respondentov dala úplatok pri prístupe k službám verejnej správy. Až 57 percent z nich nie je spokojných, ako ich vláda bojuje s korupciou.

Podľa Transparency International bol v roku 2017 najmenej korupciou poznačený Nový Zéland. Najhoršie dopadlo Somálsko. Slovensku patrí v rebríčku zdieľané 54. miesto zo 180, pričom je 12 miest za Českom. Sme na rovnakej úrovni ako Taliansko a Maurícius.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1065
EUR-CZK
25.769
EUR-HUF
328.58
EUR-PLN
4.3550
EUR-GBP
0.90453
Neprehliadnite
Citát dňa
„Dokonalosť spočíva v maličkostiach, ale dokonalosť nie je maličkosť.“
- Michelangelo Buonarroti

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist