Peniaze & bohatstvo
Buďte rozumní a ušetrite peniaze pri nakupovaní
Tento balík tipov vám pomôže peniaze pri nakupovaní míňať efektívnejšie a pomôže vám ich aj šetriť pre budúce potreby:
1. Urobte si nákupný zoznam – nakupovať by ste mali ísť s jasnou víziou toho, čo potrebujete, resp. chcete kúpiť. Držte sa len nákupného zoznamu a obmedzíte impulzívne nakupovania na minimum.
2. Prineste si len hotovosť – aby ste opäť obmedzili impulzívnosť pri nakupovaní, zoberte si so sebou len takú hotovosť, aby vám vyšla na váš nákup zo zoznamu. Obmedzte využívania platobnej karty, hoci je to pohodlnejšie.
3. Nechoďte do obchodu len preto, že sa nudíte – mnoho ľudí sa rado chodí prechádzať do nákupných centier, pretože nemajú nič iné na robote. Potom nakupujú impulzívne. Skúste si však nájsť zmysluplnejšie využitie voľného času a radšej sa prejdite v prírode na čerstvom vzduchu.
4. Skúste si produkt vyrobiť – z dlhých nohavíc si môžete jednoducho urobiť krátke, handry nemusíte kupovať nové, keď môžete využiť aj vyradené oblečenie. Koláč si nemusíte kupovať v obchode či pekárni, keď si môžete upiecť vlastný.
5. Porovnajte si obchody – ak idete urobiť väčšiu akvizíciu, tak si vždy porovnajte viac obchodov. Ceny sa nezhodujú a niektoré z nich môžu mať produkt lacnejší. Na internete je táto činnosť uľahčená špecializovanými webmi, ako je napríklad Heureka.
6. Nakupujte mimo sezóny – ak chcete kupovať lyže, nekupujte ich pred zimou alebo cez zimu. Ak chcete kupovať nové šaty, kúpte si ich po sezóne. Je to jednoduché – vtedy o produkty klesá záujem, obchody sa ich potrebujú zbaviť, a tak znižujú ich ceny.
7. Kupujte oblečenie v jednoduchom štýle – nekupujte si trendové oblečenie alebo topánky, ale zamerajte sa na jednoduché strihy, modely a základné farby, ktoré využijete mnoho rokov.
8. Využívajte akcie, ale dajte si pozor na výpredaje – na potravinách sa dá ušetriť, ak ch nakupujete vo väčšom počte v čase akcie. Pri iných produktoch si však na výpredaje dajte pozor. Niekedy ide len o psychologický efekt, ktorý vás núti ku kúpe vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebujete. A často nie je zľava ani skutočná.
9. Nakupujte z druhej ruky – často môžete nájsť vo veľmi dobrom stave aj použité veci. A tie bývajú výrazne lacnejšie. V súčasnosti sa takéto produkty ľahko nakupujú aj cez internet.
10. Vyjednávajte – nebojte sa požiadať o zľavu. Mnohé obchody majú možnosť cenu znížiť. Úspechom je aj pár percent. Ak nájdete na produkte poškodenie, zľava môže byť citeľnejšia.
11. Pri pochybnostiach nekupujte – ak sa neviete rozhodnúť, či si máte produkt kúpiť alebo nie, tak si ho nekúpte. Toto jednoduché pravidlo vám ušetrí veľa mentálnej energie i peňazí.
12. Nezahadzujte hneď doklad o kúpe a visačky – neuponáhľajte sa, možno vás vaša kúpa omrzí, a takto môžete mať šancu produkt ešte vrátiť. Dajte si takýmto spôsobom čas na rozmyslenie si svojho nákupu.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast