Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Prečo sú Čína a USA pod tlakom, aby ukončili obchodnú vojnu?

USPECH.MNE.SK    |    30.01.2019
Minulý týždeň vo Washingtone mali Spojené štáty americké a Čína prvé rozhovory najvyššej úrovne od dočasného prímeria vo vzájomnej obchodnej vojne. Do 1. marca budú mať čas na to, aby došli k dohode vedúcej k trvalému mieru. A ten je v záujme oboch strán.

Čína pociťuje možno väčší tlak na ukončenie vojny a to z troch dôvodov:

1. Spomalenie ekonomiky – ekonomika Číny síce stále rastie, ale v najpomalšom tempe od roku 1990. Malé a stredné čínske podniky pociťujú menší dopyt po ich produktoch.

2. Zníženie atraktívnosti pre investorov – zahraničné firmy začínajú čoraz viac prehodnocovať, či si svoje produkty nechajú vyrábať v Číne alebo v nejakej inej krajine s lacnou pracovnou silou. Niektorí už dokonca aj svoje fabriky presúvajú preč z Číny. To je veľké riziko pre ekonomickú a sociálnu stabilitu krajiny.

3. Situácia okolo firmy Huawei – aj osud Huawei závisí od dohody medzi USA a Čínou. Američania chcú pozorne vyšetriť firmu podozrievanú zo špionáže, čo by mohlo viesť k zákazu nakupovania amerických čipov. To by firme urobilo obrovské problémy.

Aj Spojené štáty americké však pociťujú tlak, aby sa s Čínou dohodli. Pochopiteľne, vyvíjajú ho americké firmy, ktoré majú svoje výrobné fabriky situovaní v Číne. Už viackrát sa ich zástupcovia sťažovali na prístup prezidenta Donalda Trumpa, no tiež chcú výhodnú dohodu.

Mnohí sa však teraz obávajú toho, pod aké riziko dostal tento prístup americkú ekonomiku. Čím dlhšie sa budú strany hašteriť, tým drahšie budú pre Američanov produkty, tým nižšie budú zisky firiem a spomalí sa aj globálny rast ekonomiky.

Obe strany majú záujem dospieť k dohode a pre obe by bola prospešná. Obe sa však zrejme boja toho, že ten, kto urobí kompromis ako prvý, toho napokon aj najviac stratí.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1113
EUR-CZK
25.673
EUR-HUF
331.59
EUR-PLN
4.2855
EUR-GBP
0.86840
Neprehliadnite
Citát dňa
„Nikdy sa nevzdávajte, pretože práve v tomto bode sa príliv obráti.“
- Harriet Beecher Stowe

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist