Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Práca & podnikanie

Problém, ktorý sa týka aj nás: Na globálnej úrovni klesá záujem o automobily

USPECH.MNE.SK    |    20.02.2019
Slovenská ekonomika je do veľkej miery závislá na automobilovom priemysle. Preto sú pre ňu aktuálne správy o situácii na automobilovom trhu dôvodom minimálne na znepokojenie.

Posledná dekáda patrila na globálnom automobilovom trhu Číne. V nej však rapídne klesá záujem o nové vozidlá a miestny trh sa znížil už siedmy mesiac po sebe. Podľa čínskeho zväzu výrobcov automobilov bol tentokrát prepad až 16% a vo februári očakáva ešte výraznejší.

Príčinou prepadu je spomalenie ekonomiky, ku ktorej prispieva aj obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi americkými, a pokles spotreby v malých a stredných mestách v krajine.

Automobilky na Slovensku vyrábajú vozidlá najmä pre európsky trh a ani ten na tom nie je z pohľadu dopytu najlepšie. Západná Európa v januári hlásila prepad záujmu až o 10 %. neprospieva im ani Brexit, ktorý rapídne znížil záujem o žilinské automobily Kia vo Veľkej Británii.

V rámci Európskej únia sa registrácia nových vozov v januári znížila o 4,6 %, pričom klesali všetky najväčšie trhy – Španielsko, Taliansko, Veľkí Británia, Nemecko i Francúzsko. Pokles zažil aj americký trh, ale len malý, na úrovni 1 %.

Na Slovensku sú štyri automobilky Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia, PSA Group Slovakia a Jaguar Land Rover. Na ich výrobu je naviazaných aj takmer 300 subdodávateľov. Automobilový priemysel si pritom podieľa na 35 % nášho priemyselného exportu.

Slovensko sa už roky pýši tým, že vyrába najviac automobilov na tisíc obyvateľov na svete. Aktuálny vývoj na trhu a potenciálne vyhliadky však dvíhajú varovný prst, pretože kedysi aj americký Detroit prosperoval ako automobilová veľmoc a nakoniec skrachoval.

Slovensko prirovnávajú výrobou áut k tomuto americkému mestu, ale nie je na automobilovom priemysle tak závislé, aby zažilo až taký katastrofický scenár.

Pravdou je, že Slovensko svoj potenciál v segmente naplnilo a postupne prichádza o svoje výhody, najmä lacnú a kvalifikovanú pracovnú silu. Preto aj problémy na celosvetovom automobilovom trhu môžu spôsobiť slovenskej ekonomike veľké problémy.

Aktuálny vývoj by mohol byť ideálnym stimulom k tomu, aby sa priemysel na Slovensku začal uberať aj inými, perspektívnejšími smermi a diverzifikoval sa. Pre budúcnosť je dôležité podporovať vzdelávanie, vedu a výskum. Medzitým sa treba snažiť o to, aby sa automobilky rozvíjali, kým za ne nenájdeme náhradu.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1096
EUR-CZK
25.843
EUR-HUF
331.53
EUR-PLN
4.3248
EUR-GBP
0.89093
Neprehliadnite
Citát dňa
„Najviac strachu som si v živote prežil kvôli veciam, ktoré sa nakoniec nikdy nestali.“
- Mark Twain

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist