Zdravie & vitalita
Spoznajte nezvyčajné vedľajšie účinky cvičenia
Prinášame vám prehľad piatich zvláštnych vedľajších účinkov cvičenia, ktoré pravdepodobne poznáte, no možno neviete, čo vám nimi chce telo povedať. A aj to sa tu dozviete.
1. Triaška
Ak sa vám začnú triasť nohy pri posledných sériách tréningu, nie je to nič nečakané. Ak totiž trénujete príliš dlho alebo príliš tvrdo, vaše svaly sa stanú unavené a vyčerpané. Majú toho dosť, a tak sa trasú. Iným dôvodom je, že máte nízku hladinu cukru v krvi. To spôsobuje únavu i trasenie svalov. Preto by ste mali pred cvičením skonzumovať jedlo, v ktorom sú bielkoviny i sacharidy.
2. Závrat
Závrat spôsobuje niekoľko činiteľov. Môže byť jednoducho od toho, že sa rýchlo zakláňate a vnímate, ako sa hýbe miestnosť. Ďalším bežným dôvodom je nedostatok vody a dehydratácia. Ak to na vás príde, prestaňte cvičiť, sadnite si a vypite trocha vody. Ak ste zdraví a cítite závrat nezvyčajne dlho, mali by ste kontaktovať doktora. Mohlo by to značiť problémy so srdcom.
3. Nevoľnosť
Nevoľnosť počas tréningu nie je normálna, hoci na internete nájdete veľa intenzívnych tréningov kulturistov, ktorí počas tréningu zvracajú. Je to spôsobené buď tým, že zjete nesprávne jedlo v nesprávny čas, alebo keď preceňujete svoje sily a cvičíte intenzívnejšie, ako by ste mali. Jedným z príčin je aj konzumácia vitamínov na prázdny žalúdok. Tie by ste mali konzumovať spolu s jedlom. Posledné jedlo pred tréningom by malo prísť hodinu pred cvičením. Ak vám aj to robí problémy, skúste proteínový nápoj doplnený o sacharidy.
4. Pálenie záhy
V posilňovni sa vám môže stať, že vás začne páliť záha. Je to jednoducho preto, že sa vám do pažeráka dostanú žalúdočné šťavy. Spôsobuje to najmä jedenie krátko pred tréningom alebo príliš veľa vypitej vody pred intenzívnym cvičením. Riešením je teda najesť sa hodinu až dve pred začiatkom tréningu a piť vodu po malých dúškoch. Pozor by ste si však mali dať, keď vás pálenia záhy začne trápiť spolu s bolesťou v hrudníku a sťaženým dýchaním. To už totiž patrí medzi symptómy infarktu.
5. Pichane v boku
S bolesťou na bočnej strane trupu sa stretávajú najmä bežci. Je to ostrá bolesť, ktorá prichádza z ničoho nič. Riziko zvyšuje nový tréningový program alebo nárast intenzity cvičenia. Vedci si myslia, že podstatnú úlohu v tom zohráva aj pozícia tela. Ak bežíte zhrbení, môže to ovplyvňovať nervy, ktoré smerujú od hornej časti chrbta po brušné svalstvo. Toto riziko sa dá zmenšiť tým, že budete bežať pri správnom držaní tela a skúsite si osvojiť rytmické dýchanie, pri ktorom zladíte svoje kroky s výdychmi a nádychmi.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast