Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Chcete spať lepšie? Poradíme vám ako na to | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Chcete spať lepšie? Poradíme vám ako na to

Keď zažijeme sklamanie alebo nás sužujú obavy nad budúcnosťou, negatívne myšlienky pútajú pozornosť aj vtedy, kedy by ste ich v hlave najradšej nemali. V období pred spánkom. Nemôžete pre ne zaspať a váš nasledujúci deň negatívne ovplyvní to, že ste nevyspatí. Našťastie, existujú tipy, ktoré vám pomôžu k lepšiemu spánku aj v takýchto situáciách.

Ak neviete zaspať a pravidelne vám trvá dlhšie ako pol hodinu, kým zaspíte, možno by ste mohli dať šancu týmto tipom:

1. Dajte si teplú sprchu
Kým chladnejšia ranná sprcha vás vie dobre nabudiť, teplá večerná vás pripraví na spánok. Teplou sprchou zvýšite teplotu vašej kože a to vám dodá príjemné pocity pred spaním. Kúpeľ má ešte lepšie účinky. Aplikujte to aspoň polhodinu pred spaním.

2. Vypite niečo teplé
Lepšie zaspať vám pomôže aj to, keď sa upokojíte šálkou teplého čaju alebo iného nápoja. Samozrejme, uistite sa, že nejde o stimulant s obsahom kofeínu, ako napríklad káva. Prospešné s teplý čaj, mlieko či kakao.

3. Prečítajte si knihu
Prísť na iné myšlienky môžete čítaním. Nemusíte ísť pritom nutne o knihu. Môže ísť o časopis, blog alebo noviny. Snažte sa však vyhýbať negatívnym veciam. Ideálna je beletria. Čítaním sa znižuje stres a uvoľňuje myseľ.

4. Vytvorte si vhodné prostredie
Čím väčšia tma je v miestnosti, tým je to lepšie pre váš spánok. Uistite sa, že ste vypli všetko elektroniku a žiadna na vás nevplýva svetlom či čo i len najmenším hlukom. Ak si pred spaním čítate, používajte menšie lampy. Takisto si poriadne zastrite okná, aby vám do miestnosti neprenikalo svetlo z verejného osvetlenia. Ďalšou úpravou je teplota v spálni. Nemali by ste mať v nej teplo. Chladnejšie prostredie je podstatne lepšie.

5. Zmeňte životný štýl
Ak máte dlhodobé problémy, môžete si pomôcť, ak okrem predošlých tipov urobíte aj nejaké zmeny vo svojom živote. Najlepšie urobíte, ak budete chodiť spávať v rovnakú hodinu. V rovnaký čas sa aj buďte. Ak máte vo zvyku cez víkendy dospávať, tak si radšej doprajte osem hodín spánku každý deň, no vstávajte v približne rovnaký čas aj sobotu a nedeľu. Ďalšou zmenou je zaradenie športovania a obmedzenie bohatých jedál vo večerných hodinách.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist