Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Bubliny, na ktoré by ste si mali dať pozor pri investovaní

Ak chcete investovať rozumne, mali by ste investovať s trpezlivosťou a bez chamtivosti. Ak budete chcieť zarobiť rýchlo, nemusí sa vám to vyplatiť. Zvyšuje sa totiž šanca, že narazíte na bublinu.

Existuje niekoľko bublín, ktoré ohrozujú vaše investície. Nasledujúce štyri v sebe zahŕňajú tie najčastejšie sa využívajúce háčiky investovania. Ak sa chcete vyhnúť sklamaniu, dajte si pozor na tieto typy bublín:

1. Ekonomická
Ide o najzradnejšiu bublinu, ktorá je spojená so základnými ekonomickými ukazovateľmi a vzniká, keď sú na výborných hodnotách napríklad rast HDP, pokles nezamestnanosť, tržby či zisky firiem. Na prvý pohľad pri nej všetko vyzerá dobre, ceny aktív rastú a odborníci predpovedajú sľubnú budúcnosť. Rast však nie je nekonečný a v istom bode dôjde k nárazu. Aj malý pokles pritom môže viesť ku kolapsu, ako to bolo v prípade trhu s hypotékami v USA.

2. Bublina z presvedčenia
Trhu s nehnuteľnosťami v USA sa týkala aj bublina z presvedčenia, ktorá je v podstate mániou vyvolanou ľuďmi a ich vierou, že situácia na trhu je iná a že nebudú platiť pravidlá a princípy, ktoré platili v minulosti. Nezohľadňujú sa pritom jasné fakty, ako bol v prípade Spojených štátoch demografický vývoj. Počet nových domov neustále rástol, hoci už nemal kto domy reálne kupovať pre bývanie. Príkladom je aj tulipánová mánia zo 17. storočia.

3. Informačná
Pri tejto bubline dochádza k situácii, že začína byť investor ovplyvňovaný informáciami z okolia. Prestáva dbať na svoje zásady, na svoje zdroje, ale dobrovoľne preberá výhľady na vývoj trhu od tretích strán. Klasickým omylom v tomto prípade je viera, že keď do niečoho investuje množstvo ľudí, tak to nemôže byť zlá investícia. Nie vždy sa však vyplatí ísť s davom.

4. Cenová
Táto bublina je súčasťou svetových trhov veľmi dlho. Investor kúpi aktíva za vysokú cenu, ktoré neodzrkadľuje jej skutočnú hodnotu. Investori (špekulanti) v tomto prípade tieto akcie chcú predať ešte za vyššiu hodnotu, pričom sú si vedomí toho, že bublina raz praskne. Prakticky ide o podávanie časovanej bomby bez toho, aby sme vedeli, kedy vybuchne. Niekomu však v rukách nakoniec vybuchne.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist