Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Dosiahnite finančnú slobodu vďaka týmto krokom | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Dosiahnite finančnú slobodu vďaka týmto krokom

Chcete dosiahnuť finančnú slobodu alebo si aspoň čo najviac vylepšiť svoju finančnú situáciu? Potom by vám mohlo byť nápomocných 7 krokov k finančnej slobode, ktorých autorom je Dave Ramsey, autor knihy The Total Money Makeover.

1. Vytvorte si pohotovostný fond – v živote sa môže stať množstvo nepredvídateľných vecí, a tak je lepšie, aby ste na ne boli pripravení a nemuseli si brať pôžičky. Vytvorte si preto fond vo výške 1000 eur, ktoré budú určené práve pre núdzové situácie.

2. Splaťte všetky dlhy (mimo hypotéky) – ak máte nejaké dlhy, snažte sa ich čo najrýchlejšie splatiť. Aj keby to malo znamenať, že si dočasne obmedzíte míňanie peňazí na veci a aktivity, ktoré pre vás nie sú dôležité k prežitiu.

3. Našetrite si peniaze, ktoré pokryjú výdavky na 3-6 mesiacov – keď už nebudete mať žiadne dlhy, ešte stále môžete využiť mentalitu splácania a do pohotovostného fondu si našetriť peniaze, ktoré vám pokryjú vaše výdavky na 3 až 6 mesiacov, ak by ste napríklad prišli o prácu alebo by došlo k zdravotným problémom.

4. Investujte 15 % príjmov do dôchodku – keď už nemáte dlhy a ste pripravení na potenciálnu katastrofu, mohli by ste myslieť na to, aby sa katastrofou nestal váš dôchodok. Odkladajte si okrem bežného poistenie asi 15 % svojich príjmov, aby ste si dôchodok vylepšili.

5. Našetrite deťom na školu – dôležitou investíciou v živote sú aj vaše deti, preto by ste mali myslieť aj na to, že by mali čo najlepšie vzdelanie. A počas ich štúdií na vysokej škole vzniknú náklady, s ktorými treba počítať. Situáciu uľahčí, ak sa na ne dopredu pripravíte.

6. Splaťte čo najskôr svoj domov – najväčšou ťarchou pre vás môže byť hypotéka. Vždy, keď sa bude dať, snažte sa ju splácať vo väčšej miere, aby ste sa jej zbavili čo možno najskôr.

7. Budujte bohatstvo a deľte sa s ním – posledným krokom je budovanie bohatstva, ktoré môžu zdediť vaše deti a ktoré môže uľahčiť aj ich život. Ak chcete byť ešte štedrejší, venujte občas nejakú sumu peňazí aj charitám. A nezabudnite byť štedrí aj inými spôsobmi, ako len peniazmi.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist