Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Šesť spôsobov, akými znížite krvný tlak bez liekov

Vysoký krvný tlak je vážnym zdravotným rizikom, ktoré otvára dvere infarktu, mŕtvici, cukrovke a iným ochoreniam. Ak ho nechcete riešiť syntetickými liekmi, stále máte aj prírodné možnosti, ako ho dostať pod kontrolu.

Lieky nie sú pri snahe znížiť krvný tlak nevyhnutné. Nasledujúcimi šiestimi spôsobmi si ho znížite prirodzene:

1. Majte pod kontrolou vašu hmotnosť
Pravidelne cvičte, aspoň polhodinu niekoľkokrát do týždňa, aby ste schudli a udržovali si váhu pod kontrolou. Vďaka tomu významne znížite vysoký krvný tlak. Pozitívne naň vplývajú cvičenie i ubudnuté kilogramy.

2. Menej používajte soľ
Zdravšia strava pomôže znížiť krvný tlak. Najvýraznejšiu zmenu spozorujete, keď znížite využívanie soli vo vašich jedlách. Jedlá, ktoré kupujete spracované alebo si objednávate v reštaurácii, nemáte pod kontrolou. Na to si dajte pozor, keď sa budete snažiť znižovať príjem sodíka. V tomto smere však pomôže aj zvýšiť príjem draslíka. Tiež musíte dávať pozor na alkohol, tuky a cholesterol.

3. Vzdajte sa kávy a kofeínu
Pitie menšieho množstva kávy pomôže krvnému tlaku, pretože kofeín má tendenciu stimulovať stresové hormóny, ktoré zvyšujú tlak krvi. Vedci si nie sú istí, či je tento vplyv len u ľudí, ktorí kávu nepijú často, no lepšie je neriskovať, ako potom ľutovať.

4. Vyhnite sa stresu
Snažte sa vyhýbať stresu. Ľudí vedie k nezdravým aktivitám, ako je fajčenie, prejedanie či pitie alkoholu. Takýto stres vedie aj k stuhnutiu ciev, čo sa odzrkadlí na vyššom tlaku krvi. Proti stresu môžete bojovať bylinkovým čajom, cvičením, počúvaním hudby, zmysluplným dýchaním či zmenou prístupu k práci a životu.

5. Meditujte
Ďalším spôsobom, akým bojovať proti stresu, je, samozrejme, meditácia. Tá podľa výskumov významne znižuje riziká srdcovocievnych ochorení tým, že znižuje hladinu stresových hormónov a udržuje myseľ i telo v uvoľnenom stave. Pomáha aj k lepšiemu spánku.

6. Poriadne sa vyspite
Spánok je dôležitý pre zotavovanie a obnovu tela. Ľudia, ktorí pravidelne spávajú päť alebo menej hodín, majú tendenciu trpieť vysokým krvným tlakom, pretože telo príde o schopnosť regulovať stresové hormóny. Dostatočne dlhým spánkom prospievate svojmu srdcu.

zdroj: msn

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist