Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

10 dôvodov, prečo nepiť sladené nápoje

Pijete sladené alebo diétne limonády? Poznáte niekoho známeho, kto je od nich závislý? Mnoho ľudí si v tejto dobe vytvorí závislosť na sladených nápojoch a mnohí možno aj nevedomky podceňujú rizika diétnych sódoviek. To je však chyba.

Najlepšou tekutinou pre ľudské telo je voda. Napriek tomu však mnohí ľudia nad ňou ohrnú nosom a uprednostnia produkty, o ktorých zložení často nemajú ani potuchy. Nie len nadbytočné kalórie sú rizikom. Ak ešte nie ste rozhodnutí s nimi skoncovať, možno vám pomôže nasledujúcich desať dôvodov.

Čo zlé dokážu takéto nápoje?

1. Poškodzujú vaše zuby - vedci v roku 2013 zistili, že vysoký príjem sladených nápojov a sódoviek poškodzuje zuby v takej miere, ako drogy pervitín či kokaín u závislých ľudí.

2. Muži majú vyššiu pravdepodobnosť leukémie a Hogkinovho lymfómu - muži, ktorí vypijú jeden alebo viac sladených nápojov denne, majú výrazne väčšie riziko, že sa u nich vyvinú ochorenia ako leukémia či Hogkinov lymfóm.

3. Ženy majú vyššiu úmrtnosť - ženy, ktoré každodenne prijímajú sladené nápoje, majú podľa vedcov až o 50 % vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú na následky kardiovaskulárneho ochorenia.

4. Ženy ľahšie dostanú infarkt - podľa výskumov je o 30 % pravdepodobnejšie, že žena dostane infarkt alebo porážku, ak pravidelne pije diétne sódovky.

5. Spôsobujú bolesti hlavy - vedci potvrdili, že nápoje, ktoré obsahujú umelé sladidlá, môžu spôsobovať bolesti hlavy a migrény. Najviac pozornosti smeruje k aspartamu.

6. Spôsobujú depresie - už niekoľko štúdií ukázalo, že frekventované pitie diétnych sódoviek a sladených nápojov zvyšuje o 30 % pravdepodobnosť, že sa u človeka rozvinie depresia.

7. Spôsobujú priberanie - sladené nápoje obsahujú veľa kalórií a tak prispievajú k priberaniu. To však podporujú aj tým, že umelé sladidlá podporujú ukladanie podkožného tuku.

8. Zvyšujú riziko cukrovky - vedci sa nazdávajú, že jedným z hlavných dôvodov epidémie cukrovky v modernom svete je vzostup popularity sladených nápojov. Aj tie s umelými sladidlami totiž zvyšujú riziko cukrovky 2. typu.

9. Oslabujú vaše chute - už od roku 2006 je dokázané, že sladené nápoje negatívne vplývajú na chuťové receptory, čoho dôsledkom je, že si prirodzené chute vychutnáte výrazne menej.

10. Poškodzujú mozog - nápoje, ktoré obsahujú umelé sladidlá a predovšetkým aspartám, sú spojené so slabou pamäťou a poškodzovaním mozgu.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2021 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist