Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
7 bežných chýb kondičných cvičencov | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

7 bežných chýb kondičných cvičencov

Ste naturálom, odmietate steroidy a chcete vylepšiť svoj tréning? Posvieťte si teda s nami na sedem chýb, ktorých sa vaši kolegovia - a možno i vy samotní - dopúšťajú.

1. Príliš veľa jedla - začneme výživou. Mnoho ľudí sa snaží napodobňovať stravu kulturistov a prijíma veľké množstvo kalórií v snahe maximalizovať svalové prírastky. V skutočnosti však naberiete len veľké množstvo tukov. Stačí, ak prijmete o 200-300 kalórií viac ako ich spálite. Objemnejší budete pomalšie, ale naberiete podstatne menej tukov.

2. Príliš ťažké váhy - aby vám svaly rástli, nie ste odkázaní výhradne na ťažké váhy a málo opakovaní. Ľudia sú odlišní a niekomu ťažké váhy skutočne vyhovujú, ale niekto zase porastie s ľahšími váhami a väčším objemom tréningu. Záleží to na génoch. Musíte na to prísť experimentovaním. Dobrým kompromisom pre začiatok je 8-12 opakovaní s váhami na úrovní 75-85 % vášho maxima na jedno opakovanie.

3. Cviky bez plného rozsahu pohybu - u naturálov rozhoduje každý detail. Správna technika cviku je základ a tiež je lepšie, ak dodržujete pri cvičení celý rozsah pohybu. Polovičné opakovania svaly stimulujú, ale úplné sú efektívnejšie.

4. Monotónnosť tréningov - nemôžete robiť stále to isté, pretože telo je veľmi adaptívne. Preto je variabilita dôležitá. Čas od času musíte meniť váhy či cviky. Stačí každých 6 týždňov, ale ak aj po nich budete pri danom programe napredovať, môžete ho cvičiť aj dlhšie. Okrem váh a cvikov môžete meniť aj počty opakovaní, sérií či dĺžky prestávok.

5. Chýbajúca pozornosť k detailom - už sme písali, že detaily sú dôležité. Týkajú sa výživy (kalórie, makroživiny, vitamíny a minerály), hladiny testosterónu (ignorovať alkohol, kvalitne spávať), doplnkov výživy (kreatín, rybí olej, aminokyseliny – sú len doplnkom!) či cvičenia (technika prevedenia, predchádzanie zraneniam, zahrievanie, strečing, koncentrácia).

6. Prijímanie rád od užívateľov steroidov - cvičenci, ktorí využívajú steroidy, viac-menej porastú bez ohľadu na to, ako cvičia. Často cvičia zle, jedia zle, ale vyzerajú dobre vďaka chémii. Samozrejme, že ich nemožno hádzať do jedného vreca, a preto sa musíte naučiť rozpoznávať to. Najlepšie však urobíte, ak si po rady pôjdete k niekomu, kto má výsledky a je skutočne naturálom.

7. Nereálne očakávania - ak chcete nabrať veľké množstvo svalov, ako váš obľúbený fitness model, máte nereálny cieľ. Fitness modeli (drvivá väčšina z nich) a kulturisti nie sú naturálni cvičenci. Bez steroidov tak nikdy vyzerať nebudete, preto tomu musíte prispôsobiť aj vaše očakávania. Vaše limity stanovili vaše gény.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist