Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

3 mýty o intervalovom tréningu

Vysoko intenzívny intervalový tréning je výborný spôsob, ako dosiahnuť výsledky na viacerých frontoch v priebehu krátkeho času. Je však pri ňom aj vyššie riziko zranenia, hlavne ak si nedáte pozor na mýty, ktoré sa šíria internetom.

Prinášame vám tri tvrdenia o intervalovom tréningu, ktoré možno často započuť aj v posilňovni, a pritom nejde o pravdu:

1. Ide o extrémne cvičenie, ktoré nie je pre vás

Niektorí ľudia sa vysoko intenzívneho intervalového tréningu boja. Šíri sa totiž mýtus, že je príliš extrémny pre bežných cvičencov. Nemusíte však byť vojakom ani profesionálnym športovcom, aby ste čerpali výhody tohto druhu cvičenia. Samozrejme, nejde o ľahké tréningy, ale krátkosť ich cvičenia námahu vykompenzuje. A intenzitu si stanovujete sami na základe vašich cieľoch. Nemusíte nevyhnutne makať až do odpadnutia.

2. Čím viac ho budete robiť, tým budete úspešnejší

Neplatí to len tu, ale je bežné počuť tvrdenie, že je lepšie, keď niečo robíte vo väčšej miere. Slovo „viac“ však nie je nevyhnutne pre vás lepšie. Mnoho ľudí sa nevie zmieriť s myšlienkou, že pri takej tabate vám postačia štyri minúty „ostrého“ cvičenia. Preto čas zvýšia trebárs na 16 minút. Je to však skutočne lepšie riešenie? Pri intenzívnom intervalovom cvičení sa rýchlo vyprázdnia zásoby energie, bez ktorej už telu v ďalších fázach cvičenia vôbec nepomáhate a viac škodíte. Tým riskujete nie len to, že sa vyčerpáte, ale že sa aj zraníte. Strácate totiž aj koncentráciu, ktorá je pri tomto druhu cvičenia dôležitá. Čím dlhšie cvičíte, tým pritom máte väčšie problémy udržať si koncentráciu.

3. Bez špeciálneho vybavenia sa pri ňom nezaobídete

Niektorí ľudia tvrdia, že intervalové cvičenie si vyžaduje veľa náčinia a vybavenia. Dokonca tvrdia, že ich potrebujete, aby ste si zaistili zmätenie svalov a vybudovali si funkčnú silu. To však základom intervalového tréningu nie je, vôbec pri ňom nepotrebujete variabilitu cvikov ani rôzne náčinia. V skutočnosti môžete tréning obmedziť aj na jednu aktivitu, jeden cvik. Ak chcete zasiahnuť celé telo, postačia vám dva či tri komplexné cviky. A rovnaké cviky možno vykonávať aj bez špeciálneho vybavenia. V niektorých prípadoch nepotrebujete ani činky.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist