Zdravie & vitalita
10 zásad správnej suplementácie vitamínmi a minerálmi
1. Pozrite sa na svoje stravovacia návyky a zvážte, čo vám v diéte chýba. Naučte sa, aké látky neprijímate z absentujúcich jedál a vyberajte suplementy tak, aby ste naplnili svoje potreby. Nemá zmysel prijímať doplnkom vitamín, ktorého máte dostatok.
2. Väčšine dospelých i detí v strave chýba vápnik, vitamín D a draslík. Najlepšie tento nedostatok zaplátate jedlami, ktoré ich obsahujú, no ako poistku môžete voliť individuálne suplementy alebo multiminerály, ktoré tieto látky obsahujú.
3. Ak máte pochybnosti, je lepšie vsadiť na multivitamínový komplex ako miešať viacero individuálnych vitamínových doplnkov, čím dokonca môžete prekročiť bezpečné hladiny daných živín. Vyberajte si komplexy, ktoré obsahujú 100% odporúčanú dávku látok alebo o čosi menšiu.
4. Ak ste fanúšikom rýchleho občerstvenia, máme pre vás zlú správu – vitamíny ani minerály nie sú odpoveďou na váš zlozvyk. Ak jete prevažne takéto jedlá, je čas na zmenu v diéte.
5. Suplementy dokážu naplniť diery, ktoré vznikajú nedostatočnou diétou, ale treba rešpektovať aj ich limity. Ak ich totiž prijímate vo väčšom ako odporúčanom množstve, riskujete ich hromadenie a dokonca nástup toxicity.
6. Ak sa už rozhodnete pre ich užívanie, pamätajte na ich pravidelné užívanie. Neurobia pre vás nič dobré, ak ich budete zabúdať brať. Zvyknite si na rutinu a prijímajte ich spolu s jedlami alebo pred spaním.
7. U žien v plodných rokoch je potrebné všímať si hlavne potrebu železa a kyseliny listovej. Ženy po menopauze a muži pre zmenu suplementáciu železom nepotrebujú.
8. Tehotné ženy by sa určite mali vyhnúť nadmerného príjmu vitamínu A, pretože dokáže spôsobiť poruchy u plodu.
9. Kyselinu listovú by ste nemali prijímať vo väčšom ako 1000-mikrogramovom množstve denne. Väčšie množstvo totiž zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia nervov. Celé zrná sú pritom na ňu bohaté, a tak ak ich máte v strave, suplement nepotrebujete.
10. Ľuďom, ktorí sú starší ako 50 rokov, sa odporúča prijať väčšinu vitamínu B12 zo syntetických zdrojov, čiže buď z doplnkov výživy alebo obohatených jedál.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast