Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Ako na financie v manželstve či životnom partnerstve?

Vstupujete do novej fázy svojho života a chcete sa usadiť so svojím partnerom? Čaká vás spoločné bývanie alebo svadba a neviete, ako sa postarať o životné náklady a financie v domácnosti? Prinášame vám prehľad možností, ktoré máte.

1. Proporcionálne delenie
Manžel zarobí 500 eur v čistom, manželka 1000. Manžel teda do domácnosti prinesie 33 % financií, manželka 66. Takýmto pomerom si podelia aj náklady. Ak napríklad spoločné náklady činia 900 eur, manžel zaplatí 300, manželka 600. Výhodou tohto riešenia je, že ani jeden z partnerov necíti tlak, aby stíhal so svojou polovičkou. Nevznikne teda medzi nimi súboj. Zároveň si zvyšné peniaze nechávajú pre seba. Nevýhodou však môže byť, že lepšie zarábajúci partner môže cítiť, že je trestaný za to, že je finančne úspešnejší.

2. Všetko na polovicu
Jednoduchá metóda udržovania oddelených účtov je, že si manželia náklady rozdelia na polovicu. Manžel pokryje prvých 450 eur, manželka zvyšných 450 eur. Výhodou je, že lepšie zarábajúci partner necíti krivdu a slabšie zarábajúci partner zase nemusí trpieť pocitmi menejcennosti. Nevýhodou môžu byť situácie, keď jeden partner príde o príjmy. Preto je dobré dopredu sa dohodnúť, čo robiť v takýchto situáciách. Pre mnohých sa zdá byť táto metóda neosobná, resp. príliš chladná pre vzťah životných partnerov.

3. Úplné splynutie účtov
Poslednou alternatívou je, že tak ako spojite svoje životy v jednu spoločnú cestu, tak spojíte aj svoje financie. Obaja partneri svoje príjmy budú smerovať do jedného účtu, z ktorého sa budú kryť životné náklady aj prípadné individuálne nákupy. Výhodou je, že namiesto „ja“ a „ty“ tu bude „my“. Znižuje to riziká súvisiace s poklesom príjmov jednej osoby, ľahšie sa zaznamenávajú rodinné príjmy a výdavky. Nevýhoda? Lepšie zarábajúceho partnera môže hnevať, ak ten druhý príliš utráca jeho zarobené peniaze, najmä ak sa on snaží žiť skromne.

Na záver možno skonštatovať, že ani jedna metóda nie je dokonalá. Je preto potrebné zvážiť si, čo bude pre vás najvhodnejšie. Každú metódu treba vzájomne a otvorene prehodnotiť, odhaliť prípadné obavy a dohodnúť sa na krokoch, aké nastanú v určitých krízových situáciách.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist