Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Prečo prestať s nárazovými diétami?

Nárazové chudnutie je väčšinou doménou žien, ktoré sa dočítali v ženskom magazíne o novom tipe diéty. Aj mnohí muži však podľahnú vidine rýchleho chudnutia, keďže sa čoraz viac tlaku v tomto smere vyvíja aj na nich.

Nárazové diéty sľubujú rýchle výsledky a môže vás potešiť, že už od začiatku budete vídať úbytok kíl. V skutočnosti však nie sú až také dobré. V tomto článku si prinesieme desať dôvodov, prečo by ste sa im mali vyhýbať a skôr zmeniť svoj životný štýl.

1. O úbytok sa stará hlavne voda
Nárazové diéty takmer zakaždým znížia príjem sacharidov na minimum, no ide o živiny potrebné pre mnoho funkcií tela. Zároveň pomáhajú udržovať v tele vodu. Rýchlo teda budete vyzerať chudší a na váhe sa objavia nižšie čísla, pretože dôjde k úbytku vody.

2. Sú len dočasné
Ďalším problémom je, že tieto diéty sú len dočasné. Ak by vám aj pomohli schudnúť, telo začalo predpokladať, že budete naďalej hladovať. Pri zvýšenom príjme jedla, sa tak začne pripravovať na hladovanie ukladaním energie do tukov.

3. Jojo efekt
S predošlým bodom súvisí aj známy jojo efekt. Nárazovou diétou si spomalíte metabolizmus, vďaka čomu po jej skončení ľahšie priberiete kilá naspäť. Kým ho znova rozhýbete, môže sa stať, že budete vážiť aj viac kilogramov ako pred diétou.

4. Zhoršuje sa vám nálada
Nárazové diéty si vyžadujú prísnu disciplínu a k zhoršeniu nálad prispievaj aj to, že vás väčšinou držia od chutných jedál a obmedzujú príjem potrebných živín. Telo produkuje hormóny šťastia aj vtedy, keď jeme.

5. Nemáte energiu
Nedostatok energie zo stravy zároveň spôsobuje, že sa budete cítiť unavení a nebudete mať energiu. Prispieva k tomu pokles úrovní krvného cukru. Ťažšie sa sústredíte, nevládzete toľko ako zvyčajne a rýchlejšie sa vyčerpáte.

6. Môžete mať problémy so srdcom
Opakovanie nárazových diét sa môže odraziť dokonca aj na zdraví vášho srdca. Telo v „móde hladovania“ totiž bráni aj srdcu prijímať potrebné živiny na jeho fungovanie. Na srdcový sval sa tak vyvíja viac stresu, čo môže viesť až k infarktu.

7. Môže vás postihnúť depresia
Opakovanými nárazovými diétami zároveň môžete zvýšiť riziko duševných ochorení, ako je napríklad depresia. Môžete si vyvinúť aj skreslené vnímanie seba samých, vďaka čomu sa budete cítiť menejcenní.

8. Môžete prísť aj o svaly
Bez dostatku živín nemôžete budovať novú svalovú hmotu , a keďže aj svaly sú zásobárňou energie, tak pri prísnych diétach môže dochádzať aj k svalovým úbytkom.

9. Môžete skončiť príliš chudí
Nie je vylúčené, že s nárazovou diétou dosiahnete želané výsledky, ale môžete stratiť aj svaly a nakoniec sa premeniť na príliš chudú osobu, na ktorej bude vidno len kosti a kožu. Vyziabnuté postavy na atraktivite nepridajú a nie je to zdravšie ako nejaké to kilo navyše.

10. Existuje lepšia alternatíva
Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať ľahké, ale zmeniť svoj životný štýl je najlepšou cestou za krajšou postavou. Nemusíte začať zhurta a musíte sa naučiť trpezlivosti. Nakoniec sa však zdravou výživou a pravidelným cvičením dopracujete k úspechom.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist