Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Peniaze a veci – prečo vás neurobia šťastnými?

Možno ste toho už dosiahli veľa, ale stále sa cítite, že vám chýba šťastie. Mnoho bohatých a úspešných ľudí ho nenašlo. Mali všetko, po čom túži väčšina ľudí – peniaze, domy, luxusné autá. Navonok im nič nechýbalo, ale vnútri cítili prázdnotu a frustráciu z toho, že napriek všetkému nedokázali nájsť šťastie.

Možno aj vy si naivne myslíte, že vás majetky dovedú k šťastiu a naplneniu. Také ľahké to však nie je. Peniaze a veci, ktoré si za ne môžete kúpiť, vám šťastie negarantujú. Dôvody sú rôzne. Prečo vám šťastie chýba napriek tomu, že máte peňazí dostatok?

Nechali ste sa zviesť obrazom pekných a úspešných ľudí.
Máte mercedes a chcete ešte niečo luxusnejšie? Chcete väčší dom? Chcete dokonalejšieho partnera bez chýb? Filmy a reklama spôsobili, že mnoho z nás verí, že tajomstvom úspechu je kupovať vždy lepšie a lepšie veci. To však nanešťastie neplatí a nikdy nebude uspokojení.

To isté platí, keď sa cítite zle, ak nedržíte tempo s bohatými susedmi alebo úspešnými kamarátmi. Už ste niekedy závideli niekomu z vášho okolia nejaký úspech? Cítili ste sa, akoby ste zlyhali? Mali ste pocit, že im musíte dokázať svoju cenu?

Riešenie tohto problému nie je až také jednoduché, ale na začiatok si musíte uvedomiť, že filmy a reklamy prezentujú „dobrý život“ v kombinácii so šťastím len s cieľom zarobiť. Musíte pracovať na sebe a nesústrediť sa na to, ako na pohľad žijú úspešní ľudia. Nemôžete sa ani porovnávať s okolím. Snažte sa zlepšiť bez ohľadu na iných. Ak je to nutné, nájdite si nových priateľov, ktorí nie sú pohltení touto povrchnou hrou na sociálne statusy. Uvidíte, že sa pri nich budete cítiť lepšie.

Nedokážete odložiť vašu masku a nemáte sa radi nepodmienečne.
Cítite sa osamelo aj napriek tomu, že máte veľa kamarátov. Je to preto, že nedokážete pred nimi odložiť svoju masku. Nehovoríme, že ste falošní, ale v tejto dobe je pomaly hanbou priznať svoje slabosti a obavy. Človek cíti tlak byť úspešní, vlastniť toho viac a často sú to veci, kolo ktorých sa točia vzťahy.

V skutočnosti však k šťastiu dokráčate až vtedy, ak si nájdete priateľov, s ktorými môžete zdieľať svoje najlbšie sny a nádeje. Môžete s nimi preberať svoje obavy. Môžete im povedať hocičo a oni vás nebudú odsudzovať. Budú vás mať radi takých, akí v skutočnosti ste. A vy sa tiež musíte mať radi!

Veľkou prekážkou v ceste za šťastím je práve to, že vám chýba láska k sebe samému. Musíte sa vedieť pozrieť do zrkadla povedať si: „Mám sa rád, som perfektný taký, aký som.“ Nemôžete počúvať negatívne hlasy. Venujte svoju energiu radšej osobnému rozvoju.

Vaša neistota sa premenila v závislosť na úspechoch.
Cítili ste niekedy, že nie ste dostatočne dobrí. Snažíte sa podvedome dokázať niekomu, že ste dobrý svojimi úspechmi? Kto vás negatívne ovplyvnil počas vyrastania? Rodičia, učitelia, spolužiaci? Negatívne skúsenosti v detstve, ktoré vyvolávajú pocity neistoty, majú vplyv na ľudí aj v neskorších fázach života. Stále sa potom snažíte ukázať, že sa ľudia mýlili, keď tvrdili, že na to nemáte. Chcete ukázať svoju cenu a potom sa čudujete, že nie ste šťastní.

Chcete byť vnímaní ako úspešní a to je problém. Aj napriek svojim úspechom bažíte po ďalších. Nikdy sa nezastavíte a neuvedomíte si, koľko ste toho už dosiahli. Že už ste dosiahli toho dosť na to, aby ste mohli uzavrieť mier s vašou mladíckou neistotou. Môžete sa znova cítiť sebaisto a nelipnúť na hodnoteniach iných.

Dostali ste sa do emocionálnej pasce
Na to, aby ste sa otvorili šťastnému životu, musíte sa vrátiť do minulosti a zbaviť sa záťaží, ktoré ste nazbierali významnými emocionálnymi udalosťami. Nedostatok sebadôvery, smútok, zatrpknutosť, nesmelosť, hnev, arogancia, závislosti... Dostali ste sa do pasce, ktorú musíte opustiť. Ak to nedokážete sami, vyhľadajte psychologickú pomoc.

Do pasce vás môže dostať aj myslenie typu: „Ak budem mať viac peňazí, tak budem šťastný.“ Musíte mať ciele, ale nemôžete na ne viazať svoje šťastie. Neklamte sami seba, dosiahnutie cieľa vám prinesie krátkodobé uspokojenie, ale dlhodobé šťastie musíte nájsť inak. Základom je uvedomiť si, že peniaze, veci a spoločenský úspech vám síce život zľahčia, ale šťastie neprinesú.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist