Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Osobný rast

Štyri veci, ktoré majú spoločné skvelí poslucháči

Väčšina ľudí nepatrí do skupiny dobrých poslucháčov. Od útleho veku sme totiž vedení k tomu, aby sme viac rečnili. Dobrou správou však je, že sa dobrým poslucháčom stať môžete. Stačí si zobrať k srdcu nasledujúce štyri vlastnosti, ktoré majú spoločné ľudia so skvelou schopnosťou počúvania.

1. Nechávajú ľudí zájsť do hĺbky
Skvelí poslucháči neprerušujú človeka, ktorého počúvajú a nechávajú ho zájsť svojimi rečami do hĺbky. Aj keď by už normálne s rečnením skončil, povzbudia ho k tomu, aby pokračoval. Diskusia je tak obšírnejšia a nekončí len povrchnou debatou.

2. Dbajú na vyjasnenie prípadných nejasností
Ak si nie skvelí poslucháči nie sú istí nejakými záležitosťami v reči svojho konverzačného partnera, tak nezostanú ticho, ale požiadajú ho o to, aby ich vyjasnil. Takto vedia lepšie pochopiť to, čo sa rečník snaží povedať.

3. Nesúdia
Rečník má pri skvelých poslucháčov pocit, že nie je súdený. A to je dobré, pretože sa potom vie viac otvoriť a má k druhej strane väčšiu dôveru. Môže odhaliť svoje zlyhania, hlbšie obavy či neracionálne myšlienky.

4. Vedia oddeliť svoj nesúhlas od kritiky
Ak chcete byť skvelým poslucháčom aj vy, musíte sa naučiť oddeliť svoj nesúhlas od kritiky. Je jasné, že nemôžete súhlasiť so všetkým, čo vám každá osoba povie, no pri vyjadrení nesúhlasu musíte byť nekritickí a uistiť sa, že nestratíte dôveru druhej osoby tým, že bude mať dojem, že ju už nemáte radi alebo že stratila váš rešpekt.

Zdroj: Youtube/The School of Life

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2023 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist