Osobný rast
Päť vecí, ktoré zabíjajú vašu produktivitu
Ak chcete uspieť musíte byť produktívni. Ak chcete byť produktívni, musíte odstrániť zo svojho života týchto päť vecí:
1. Chaos
Vašu výkonnosť ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom pracujete. Ak ste obklopení neporiadkom, bude si pýtať vašu pozornosť, čo zníži vašu efektivitu a chuť do práce. Navyše, môže spôsobiť aj časovú stratu, ak v tom bodreli musíte niečo hľadať. Na konci pracovného dňa by ste si mali pracovisko upratať a zorganizovať tak, aby ste vedeli, kde čo máte.
2. Nejasné priority
Na konci každého dňa by ste si mali tiež naplánovať to, čo budete robiť nasledujúci týždeň. Vďaka tomu budete poznať priority na daný deň. Práve nejasnosť v tomto smere môže byť pre vašu produktivitu rizikové. Môžete si naplánovať mesiac, týždeň, no každý deň vás niečo ovplyvňuje, preto je dôležité si nad plán sadnúť pred každým novým dňom. Treba si stanoviť, prípadne preusporiadať úlohy, určiť im priority. Tie najdôležitejšie treba robiť skôr. Menej podstatne neskôr a niektoré môžu byť aj také, ktoré budete môcť odložiť, ak by vám nezostal čas. Tie si nechajte na koniec.
3. Multitasking
Multitasking (robenie viacerých vecí naraz) môže byť užitočný, ale pokiaľ ide o produktivitu, väčšinou má od užitočnosti ďaleko. V súčasnosti je v tomto smere najväčším nepriateľom komunikácia cez telefón či počítač. Keď robíte dôležitú úlohu, mali by ste byť odpojený od týchto komunikačných kanálov. Keď vás nebudú rozptyľovať, omnoho ľahšie a rýchlejšie dokážete úlohu urobiť.
4. Pochybnosti
Niekomu sa stáva, že v strede náročnejšej úlohy začne pochybovať o svojich schopnostiach. A to je veľká chyba, ktorá vás môže stáť dlhý čas. Negatívne myslenie nepriaznivo ovplyvňuje nie len vašu produktivitu, ale aj vašu náladu. Často pritom tieto pochybnosti nie sú založené na faktoch a ide len o strach zo zlyhania. Snažte sa na zlyhanie nemyslieť, a keď si s niečím skutočne neviete poradiť, stále môžete niekoho požiadať o pomoc.
5. Príliš tvrdá práca
Už neplatí jednoduché tvrdenie, že tvrdá práca vás dovedie k úspechu. Práca musí byť zároveň tvrdá, no i rozumná. Nemôžete pracovať vo vysokom tempe počas celého dňa, celý týždeň. Musíte si dávať prestávky a plánovať dni tak, aby ste najdôležitejšie úlohy robili dopoludnia a menej energeticky náročné a menej dôležité popoludní. Takisto si pravidelne dávajte prestávky, či už každých 45 minút, ako v škole, alebo aspoň po hodine a pol.
Zdieľať článok na Facebooku
Zaujal vás tento článok?
Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
Mohlo by vás zaujímať
V akej oblasti chcete pomôcť?
Motivácia & inšpirácia
Zdravie & vitalita
Práca & podnikanie
Peniaze & bohatsvo
Život a vzťahy
Osobný rast