Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/vc004800/mne/_sub/uspech/engine/header_new.php on line 5
Toto je 12 jedál, ktoré bojujú so stresom | Uspech.MNE.sk
Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Zdravie & vitalita

Toto je 12 jedál, ktoré bojujú so stresom

Pri emocionálnom nepokoji siaha veľa ľudí po jedle. Veľmi často to však končí prijímaním nadmerného množstve jedla a často ide o jedlo nezdravé. Ide o emočné jedenie vedúce k priberaniu. Existujú však aj jedlá, ktoré vám pri strese naozaj aj pomôžu. A sú zdravé.

Pri strese ja zvýšená hladina kortizolu. Tento stresový hormón je zodpovedný aj za zvýšenú chuť do jedla, hlavne po sladkých jedlách. Navyše, ovplyvňuje činnosť organizmu tak, že človek ľahšie priberá. Keď teda hovoríme o jedlách, ktoré proti stresu bojujú, máme na mysli kvalitné zdravé voľby.

Špargľa - obsahuje veľa folátu, ktorý je základom pri udržovaní nervov na uzde. Špargľu si môžete pripraviť na pare ako súčasť šalátov alebo uvarenú až do chrumkava.

Avokádo - toto ovocie vás chráni pred stresom, pretože je bohaté na glutatión, liteín, betakarotén, vitamín E a viac folátu ako ktorékoľvek iné ovocie. Takisto obsahuje aj veľa vitamínov B. Jedzte ho však v miere, keďže obsahuje aj veľa tukov.

Bobuľovité ovocie - všetky druhy bobuľovitého ovocia, vrátane čučoriedok, jahôd, malín a černíc, sú bohaté na vitamín C, ktorý bojuje so stresom. Môžete ich skladovať aj mrazené a o ich výhody neprídete.

Kešu orechy - dajte si ich za hrsť a urobíte vo viacerých smeroch pre svoje telo dobre. Ak vám chutí slané, sú skvelou možnosťou, ako bojovať proti stresu. Okrem iného obsahujú aj veľa zinku, ktorého nedostatok je spojený s podráždenosťou a depresiou.

Čokoláda - možno najlákavejšia položka na zozname. Kvalitná čokoláda, najlepšie tmavá, sa spája so znížením symptómov depresie a konzumovaná v miernom množstve podporuje pocity blaha. Samozrejme, opäť platí, že ju treba jesť v miere.

Cesnak - cesnak je plný mocných antioxidantov, a tak má pozitívny vplyv na celý imunitný systém. Pri strese sa hodí najmä ako jeho ochranca, keďže napätie imunitný systém oslabuje, a tak ste náchylnejší na choroby.

Hovädzie mäso - kvalitné hovädzie mäso z dobytka odchovaného na pastvinách obsahuje veľ látok, ktoré zlepšujú náladu a chránia človeka pred depresiami. Je síce drahé, ale na občasne potešenie veľmi vhodné

Zelený čaj - ak chcete niečo pri strese vypiť, tak si zvoľte zelený čaj. Okrem kofeínu obsahuje aj aminokyselinu teanín, ktorá pozitívne vplyve v boji proti stresu a napätiu. zelený čaj vám podporuje aj činnosť mozgu. Stačia pritom dve až tri šálky denne.

Ovsené vločky - ako komplexný sacharid vás zasýtia, dodajú potrebné živiny a navyše po nich mozog produkuje serotonín, ktorý spôsobuje, že sa cítite lepšie. Vďaka tomu ľahšie prekonáte stres. Hodia sa na každodenné raňajky.

Pomaranč - chutné tropické ovocie bohaté na vitamín C zaručí, že vaše zdravie – fyzické i duševné – dostane pozitívny impulz. Výhodou je, že ich môžete so sebou ľahko prenášať.

Ustrice - sú známe ako afrodiziakum, a to vďaka veľkému obsahu zinku. Šesť ustríc obsahuje polovicu odporúčaného denného príjmu tohto minerálu, ktorý vplýva pozitívne aj na vaše mentálne zdravie.

Vlašské orechy - je dokázané, že majú pozitívny vplyv na kognitívne funkcie človeka. Predchádzajú strate pamäte, zlepšujú koncentráciu, náladu a tým bojujú proti stresu. Môžete ich jesť samotné alebo si ich pridať do šalátu.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist