Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Ako spolu hovoria šťastné páry o peniazoch?

Rozhovory o peniazoch s vašou polovičkou môžu byť nepríjemné, hlavne, ak sa rýchlo vyhrotia v hádku. Ignorovanie rozhovorov o peniazoch by však mohlo byť ešte horšie. Preto vám prinášame šesť spôsobov, akými sa o peniazoch rozprávať a neohroziť šťastie vo svojom vzťahu.

1. Zostaňte spolu na jednej strane – najdôležitejšie je, aby ste s partnerom boli na jednej strane, pokiaľ príde k financiám. Musíte byť vopred dohodnutí, ako budete k peniazom pristupovať. Budete mať spoločný účet a každý mesiac si rozdáte „vreckové“? Budete si výdavky deliť na polovicu alebo podielovo podľa výšky zárobku? Hocaký prístup zvolíte musíte sa na ňom dopredu a pevne dohodnúť.

2. Zdieľajte spoločné ciele – pri väčších výdavkoch a investíciách sa snažia nájsť zhodu, či už stopercentnú alebo pomocou kompromisov. K tomu si stanovujú aj zodpovedajúce finančné ciele, hranicu peňazí, ku ktorej sa budú chcieť spoločnými silami dopracovať. Môže to zahŕňať kúpu nehnuteľnosti, automobilu, dovolenky a podobných vecí.

3. Pravidelne si kontrolujú účty – pravidelné kontroly všetkých účtov – spoločných či individuálnych – umožňujú obom stranám mať prehľad o aktuálnej finančnej kondícii domácnosti a znožujú aj riziko hádok. Umožňujú tiež včas zasiahnuť, ak sa niečo začne vyvíjať zlým smerom. Konflikty sú pritom pravdepodobnejšie, keď je finančná stránka až príliš slobodná a možný problém zájde už príliš ďaleko.

4. Raz mesačne si naplánujú rozhovor o financiách – úspešné páry si o peniazoch aspoň raz mesačne pohovoria, často to pritom býva obdobie po výplatách. Prezrú si finančné správanie za posledný mesiac, prevedú si peniaze na spoločný účet alebo „vreckové“ na svoje individuálne účty, dohodnú sa na približnom rozpočte a podobne.

5. Svoje ciele majú pod kontrolou – páry, ktoré si vytvoria efektívnu konverzáciu o svojich peniazoch, si dávajú vzájomne pozor na dosahovanie svojich finančných cieľov merateľným spôsobom. Pravidelne vnímajú, ako rýchlo sa k cieľom blížia, koľko toho ešte potrebujú, a pozerajú sa, akú vyhliadky do budúcna na nich čakajú. Počítajú pritom, že cesta nie je rovná, ale má aj zatáčky a prekážky.

6. V súvislosti s peniazmi sa k vzťahu stavajú ako k biznisu – každý podnikateľ myslí na príjmy a výdavky, na krátkodobé, strednodobé či dlhodobé ciele. Vzťahy sú podobné. Potenciálny výdavky by sa mali dobre prehodnotiť, malo by sa dopredu predpokladať, aké vysoké budú príjmy, ako vaše financie ovplyvnia rôzne nákupy či investície. Mali by ste mať na to pripravený plán, resp. rozpočet. Mali by ste sa snažiť výdavky optimalizovať a minimalizovať.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist