Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Čo je lepšie: Mzda alebo podiel zo zisku?

Už viac nie je ničím výnimočným, ak sa dostane do situácie, že vstupujete do novej spoločnosti a dostanete šancu vybrať si, či chcete byť platený fixne – mzdou, alebo flexibilne, v závislosti od vašich výkonov alebo výkonov firmy.

Ak vstupujete do zabehnutej firmy, pravdepodobne dostanete maximálne na výber mzdu a províziu. Ak vás chce zlanáriť ako cennú posilu zakladateľ novej firmy, v hre je aj podiel zo zisku spoločnosti. Ako si vybrať? Pomôže prehľad plusov a mínusov.

MZDA

Výhodou pevne danej mzdy je jednoznačne väčšia istota a stabilita. Máte predstavu o tom, koľko peňazí do rodinného rozpočtu prinesiete a nemusíte sa báť výkyvov vašej produktivity. Viete, že pod hranicu minimálne mzdy neklesnete. Tiež vám prináša väčšiu sociálnu stabilitu, vrátane budúceho dôchodku. Pomáha vám aj pri vybavovaní pôžičiek a hypotéky – pre svoju relatívnu stabilitu.

Mínusom pevnej mzdy je však hranica, ktorá existuje zhora. Výšku vašej mzdy ovplyvňuje situácia na trhu a váš zamestnávateľ vám nevyhnutne nebude platiť viac, ako by musel. Aj keď bude vaša pridaná hodnota vyššia, budete zastropovaní a budete musieť o zvýšení platu jednať. A ani to nemusí byť práve najväčšie. Do mínusov však môžeme zaradiť aj jednu položku z plusov – stabilitu. Tá totiž na druhú stranu môže viesť k pohodlnosti, vďaka čomu nebudete natoľko napredovať vo vašom osobnom rozvoji.

PROVÍZIE / PODIEL ZO ZISKU

Výhodou podielu na zisku je, že ak sa darí vašej firme, vaše finančné príjmy majú potenciál byť výborné. Ovplyvňujete to vy i ostatní pracovníci. Pri provízii máte na výšku vašich príjmov vplyv prakticky len vy. Ich výhodou teda je, že ak sa vám darí, ste za to spravodlivo odmeňovaní. Neexistuje pritom strop. Všetko záleží len na tom, aké výsledky budete podávať. Nič vás neobmedzuje a motivuje vás to k lepším výkonom a potenciálne aj väčšiemu osobnému rastu.

Nevýhodou oboch týchto flexibilných alternatív je, že vám neprinášajú predvídavosť s istotu. Ak sa nedarí firme, podiel zo zisku bude slabý. Ak pracujete na provízie a nedarí sa firme, máte šancu to ešte zvrátiť. Ak sa však nedarí vám, nebudete mať ani vysoké provízie. Môže sa stať, že ich dokonca nebudete mať žiadne, čo je riziko. Pri podiele zo zisku zase musíte čakať rok, kým sa dostanete k peniazom. Ak máte pritom aj majetkovú účasť, zdravotné a sociálne poistenie za vás firma platiť nebude. Ako fyzická osoba si zároveň musíte ustrážiť dane, konkrétne zrážkovú podľa § 43.

Ako vidíte oboje má svoje plusy a mínusy. Preto si to musíte poriadne zvážiť a vybrať tú možnosť, ktorá bude vhodná práve pre vás. Niekedy by to mohla byť aj kombinácia oboch – malý základný plat, ktorý vám dodá istotu, a k tomu pohyblivá zložka závislá na výkone vás alebo celej firmy.

Zdieľať článok na Facebooku

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!
V akej oblasti chcete pomôcť?
© 2024 MNE.sk.  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist