Rozvíjajte sa s nami. Pridajte sa k nám aj na Facebooku:

Powered by Jasper Roberts - Blog

Peniaze & bohatstvo

Ako žiť lepšie s málom peňazí? Tieto tipy vám pomôžu

USPECH.MNE.SK    |    30.07.2019
Ak zarábate málo peňazí, šanca je, že po uhradení všetkých nákladov na život vám nezostáva toho veľa na vedenie dobrého, zábavného života. Stačí však zmeniť myslenie a môžete si aj pri nízkom rozpočte užívať plnohodnotný život.

Ak chcete viesť dobrý život aj pri nízkom príjme, uplatnite vo svojom živote nasledujúce tipy:

1. Vytvorte si rozpočet, ktorý uprednostňuje potreby – keď máte málo peňazí, mali by ste presne vedieť, na čo ich vynakladáte. Uistite a, že budete mať mesačný rozpočet a že v prvom rade v ňom pokryjete všetky nutné výdavky.

2. Budujte si pohotovostný fond – nech je váš príjem akokoľvek nízky, zaviažte sa, že si z neho budete časť každý mesiac odkladať. Myslíte na budúcnosť a nečakaný prípad, keď budete potrebovať viac peňazí na vyriešenie nejakého problému.

3. Vyhýbajte sa dlhom – mohlo by vás lákať dopriať si nejaký luxusný statok, ale nechoďte kvôli tomu do dlhov. Radšej si naň niekoľko mesiacov športe.

4. Stravujte sa doma – nechoďte do reštaurácií, neobjednávajte si jedlo cez donášku. Nakúpte si ingrediencie a navarte si sami. Na internete je veľa jednoduchých receptov na výživné a lacné jedlá.

5. Znížte náklady na potraviny – ak sú trvanlivé potraviny v akcii, nakúpte si ich vo veľkom aj do budúcna. Tiež sa zamyslíte nad tým, či niektoré produkty potrebujete a či nenájdete cenovo výhodnejšie a často aj zdravšie alternatívy. Vo veľkom zaťažujú rozpočet najmä mäsové produkty. Urobte si z nich niečo výnimočné a nekupujte ich tak často.

6. Hľadajte najväčšie zľavy – vo výpredajoch sa dajú nájsť stále kvalitné produkty za nízke ceny. Väčšina obchodov pritom pravidelne na vybrané produkty ponúka zľavy. A na internete zase môžete využiť porovnávače cien alebo vyhľadávače zliav.

7. Držte na minime náklady za energie – snažte sa využívať vodu a energie rozumne. Neplytvajte, keď nemusíte.

8. Optimalizujte si poistenie – ak máte nejaké poistky, hľadajte spôsoby, ako znížiť ich poplatky. Ak prejdete od jednej poisťovne do druhej, mohli by ste ušetriť značnú sumu peňazí.

9. Kupujte veci z druhej ruky – pokiaľ nenájdete potrebnú vec niekde vo veľkom výpredaji, neváhajte a kúpte si ju cez bazár alebo second hand. Často tak môžete nájsť veci v dobrom stave za málo peňazí.

10. Predávajte to, čo už nepotrebujete – pravdepodobne máte doma nejaké predmety, ktoré už nevyužívate a padá na ne len prach. Prečo ich nespeňažiť? Odfoťte si ich a hoďte inzerát na internet.

11. Čerpajte výhody verejnej knižnice – knižnice za malý ročný poplatok umožňujú bezplatný prístup k hromade kníh a časopisov, ale typicky v nich môžete využívať aj internet.

12. Nájdite si bezplatné veci, ktoré môžete robiť – život si chcete užívať a dobrá správa je, že sa dá užívať aj zadarmo alebo s minimálnymi nákladmi. Stačí trochu porozmýšľať, čo bezplatné by ste vo vašom okolí mohli robiť.

13. Nájdite si druhú prácu – nájdite si druhú prácu na čiastočný úväzok, ktorá prinesie do vášho rozpočtu viac peňazí. V súčasnosti sú možností rozsiahle.

14. Zvážte presťahovanie sa alebo spolubývajúceho – možno by ste nutne nepotrebovali taký veľký byt alebo dom, možno nepotrebujete žiť v takej drahej lokalite. Zvážte presťahovanie sa do menšieho alebo, ak to okolnosti umožňujú, skúste nájsť niekoho, s kým sa o náklady na bývanie podelíte.

15. Obráťte sa na odborníkov – nenechajte, aby vám vaša hrdosť stala v ceste za lepším životom. Ak máte tu možnosť, požiadajte o pomoc alebo asistenciu pri práci s financiami.

Zaujal vás tento článok?

Staňte sa naším fanúšikom a nepremeškajte ďalšiu príležitosť rásť!

Zdieľať na Facebooku
Kurzy mien
(ECB)
EUR-USD
1.1113
EUR-CZK
25.673
EUR-HUF
331.59
EUR-PLN
4.2855
EUR-GBP
0.86840
Neprehliadnite
Citát dňa
„Nikdy sa nevzdávajte, pretože práve v tomto bode sa príliv obráti.“
- Harriet Beecher Stowe

Viac citátov »
Rozvíjajte sa s nami!
Najnovšie články
© 2019 MNE.sk.  |  Vytvorené v Partizánskom  |  Webdesign by Streftec

Kontakt   |   Reklama   |   Facebook   |   Cookies a os. údaje TOPlist